PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie odpowiedzialni za sprowadzenie turystów. NIK: to powinno być w ustawie

  • AW    2 czerwca 2015 - 12:24
Marszałkowie odpowiedzialni za sprowadzenie turystów. NIK: to powinno być w ustawie

fot.fotolia

Obecnie prawo nie wskazuje jednoznacznie podmiotu odpowiedzialnego za sprowadzenie turystów do kraju w przypadku, gdy organizator wyjazdu lub pośrednik turystyczny staną się niewypłacalni. Rządowy projekt zmiany ustawy o usługach turystycznych uwzględnia ważny wniosek NIK w tej sprawie.
Chodzi o jednoznaczne wskazanie, kto w przypadku niewypłacalności biura podróży odpowiada za zorganizowanie powrotu turystów do kraju.

Ustawa wskaże marszałków

Nowe przepisy usuną wątpliwości interpretacyjne i usankcjonują dotychczasową praktykę. Marszałkowie otrzymają legitymację prawną do podjęcia w takiej sytuacji działań. Zaproponowana w rządowym projekcie ustawy zmiana realizuje wniosek NIK o jednoznaczne wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za powrót turystów do kraju w przypadku niewypłacalności biura podróży.

NIK przypomina także o innych wnioskach, jakie sformułowane zostały po kontroli przestrzegania warunków świadczenia usług turystycznych. Przede wszystkim zwiększenia wymaga zakres informacji zawieranych we wnioskach o wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników oraz do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Chodzi o umożliwienie klientom racjonalnego wyboru oferty - wyboru który będzie uwzględniał rzetelną informację o zabezpieczeniach finansowych biura.

Biura podróży pod większa kontrolą

Konieczne jest również uniemożliwienie funkcjonowania na rynku tym organizatorom turystyki, których sytuacja finansowa jest niepewna. Szczególne wątpliwości budzi obecne uzależnienie wysokości zabezpieczenia finansowego posiadanego przez przedsiębiorcę od informacji, które nie mają przełożenia na jego aktualną sytuację.

Niezbędne jest także takie rozszerzenie uprawnień kontrolnych Ministra Sportu i Turystyki oraz marszałków województw, aby mogli weryfikować adekwatność posiadanych przez organizatorów zabezpieczeń finansowych w odniesieniu do zakresu i skali świadczonych usług.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.