PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie sprowadzą turystów, ale może ich to kosztować

  • PAP    12 czerwca 2015 - 10:11

Marszałkowie województw są odpowiedzialni za sprowadzenie do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży - stanowi znowelizowana w piątek (12 czerwca) przez Sejm ustawa o usługach turystycznych.
Za nowelą opowiedziało się 284 posłów, 141 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Znowelizowane przepisy jednoznacznie wskazują marszałka województwa lub wyznaczoną przez niego jednostkę jako organ prowadzący działania związane z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, jeżeli organizator turystyki lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu. Celem noweli było usunięcie wątpliwości interpretacyjnych co do zadań marszałka w tym zakresie.

Na konieczność zmian w prawie wskazywała m.in. NIK, oceniając, że dotychczasowe przepisy były nieprecyzyjne.

W piątek Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zakładała, że koszty związane ze sprowadzeniem turystów są pokrywane do wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej biura, a gdyby gwarancja okazała się niewystarczająca, to marszałek województwa może wystąpić o dodatkowe środki z rezerwy ogólnej Rady Ministrów. Poprawka uzyskała akceptację komisji sportu, ale przeciwny jej był rząd. Ostatecznie proponowany przez PiS zapis nie znalazł się w noweli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.