PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie u ministra w sprawie janosikowego

  • bad    3 lipca 2014 - 17:41

Dziś wiceminister finansów Hanna Majszczyk przedstawiła marszałkom wszystkich województw ministerialny projekt zmian w ustawie o „janosikowym”. W spotkaniu wziął udział m.in. marszałek Adam Struzik.
Poprawki ministerstwa w ustawie są konsekwencją wyroku TK uznającego „janosikowe" za niekonstytucyjne. W tym tygodniu również Mazowsze przedstawiło swój projekt zmiany przepisów.

- Niestety, przedstawiony dziś ministerialny projekt zmian w żadnym aspekcie nie spełnia wymogów nałożonych przez Trybunał na ministerstwo. To raczej czysta kosmetyka i próba odłożenia problemu na kolejne dwa lata. Mazowsze będzie płacić tylko trochę mniej. Korekta finansowa zaproponowana przez ministra jest co najmniej dwa razy za mała w stosunku do środków, jakimi musimy dysponować, aby móc normalnie funkcjonować - komentuje marszałek Adam Struzik.

Podczas spotkania marszałek Adam Struzik przekazał ministrowi i marszałkom projekt zmian w „janosikowym" przygotowany przez ekspertów powołanego przez siebie zespołu. Zgodnie, z którym tylko zmniejszenie o połowę niekonstytucyjnego „janosikowego" pozwoli Mazowszu wypełniać zadania, do których zostało powołane.

Przepisy o „janosikowym" powstały w 2003 r. w celu wyrównywania dysproporcji rozwojowych pomiędzy województwami w czasach, kiedy regiony nie korzystały jeszcze z unijnych pieniędzy. Przez te lata największy region w Polsce oddał pozostałym województwom 6,54 mld zł.

Trybunał Konstytucyjny orzekł 4 marca br., że przepisy dotyczące tzw. janosikowego są niezgodne z Konstytucją, ponieważ nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ślązak, 2014-07-03 22:50:28

    na a2 i metro dostał więcej od państwa a gdzie okęcie czajka i inne pierdoły