PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowskim okiem na przejęte uzdrowiska

  • ZWI    18 kwietnia 2013 - 18:33
Marszałkowskim okiem na przejęte uzdrowiska

O rozwoju bazy uzdrowiskowej, modernizacji i potencjale nowego nabytku rozmawiali z pracownikami uzdrowiska Szczawno-Jedlina marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz członek zarządu Jerzy Tutaj.
Uzdrowiska Lądek-Długopole oraz Szczawno-Jedlina trafiły w ręce samorządu województwa. Zostały nieodpłatnie przejęte od Skarbu Państwa.

Czytaj też: Uzdrowiska w rękach dolnośląskiego samorządu

Jak podaje urząd marszałkowski, co roku uzdrowiska odwiedza ok. 30 tysięcy kuracjuszy, a udziały w nich są warte ponad 22 mln zł. Od 12 kwietnia oficjalnym właścicielem zespołów uzdrowisk jest Województwo Dolnośląskie. Zanim doszło do przejęcia, samorząd dokładnie przeanalizował i ocenił sytuację spółek.

W trakcie dzisiejszego spotkania z pracownikami uzdrowiska Szczawno-Jedlina, marszałek Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że zależy mu na tym aby spółki, w niełatwych warunkach funkcjonowania, nie tylko przetrwały ale i rozwijały się oferując stabilne miejsca pracy i świetną bazę turystyczno-uzdrowiskową. Aby tak się stało potrzebne są inwestycje i ścisła współpraca z samorządami lokalnymi.

Uzdrowiska powinny być bardziej atrakcyjne dla klientów komercyjnych. Warto pamiętać też o konieczności dostosowania tych obiektów do wymagań prawa i oczekiwań NFZ-u i ZUS-u.

Marszałek przekonywał pracowników, że jako nowy właściciel będzie się starał pomóc uzdrowiskom w pozyskiwaniu środków na inwestycje. Część z nich zostanie zabezpieczona w budżecie województwa, ale niezbędne jest podjęcie starań o maksimum środków zewnętrznych m.in. z Unii Europejskiej.

Przejęcie przez samorząd województwa uzdrowisk wpisuje się w zapisy Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 r., gdzie uzdrowiska i rozwój turystyki uzdrowiskowej wymieniane są wśród kluczowych obszarów, na których powinny się koncentrować działania zmierzające do rozwoju regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.