Masz potrzeby, dostaniesz mieszkanie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 10-04-2012
  • drukuj
Rada gminy nie ma prawa wykluczyć z kręgu uprawnionych do ubiegania się o wynajem mieszkania komunalnego osób, które mają tytuł prawny do innego lokalu.
Masz potrzeby, dostaniesz mieszkanie
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim – pisze „Rzeczpospolita”.

Sąd przypomniał, że prawo do ubiegania się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z gminnego zasobu ma każdy mieszkaniec gminy nie mający zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i uzyskujący niskie dochody.

Rada gminy może ustanowić w uchwale dodatkowe kryteria, ale nie mogą one być dowolne. Nie mogą to być kryteria wykluczające z weryfikacji wniosku o przydział lokalu osoby spełniające warunki zamieszkiwania i dochodu.

Sąd stwierdził, że podstawowym dopuszczalny kryterium decydującym o istnieniu uprawnienia do zawarcia umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy jest istnienie u osoby ubiegającej się o najem niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.

Dodał, że nie chodzi o każdą subiektywną potrzebę mieszkaniową, lecz ustaloną na podstawie dotychczasowych warunków zamieszkiwania, które kwalifikują do ich poprawy według zobiektywizowanych kryteriów przyjętych przez radę gminy – podaje „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU