PARTNER PORTALU
  • BGK

Mateusz Morawiecki: Rząd dąży do rozwoju mniejszych ośrodków miejskich

  • KDS    2 czerwca 2017 - 10:47
Mateusz Morawiecki: Rząd dąży do rozwoju mniejszych ośrodków miejskich
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów (fot. mr.gov.pl)

W piątek (2 czerwca) w Zduńskiej Woli z samorządowcami i przedsiębiorcami spotyka się Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. - Rząd dąży do rozwoju mniejszych ośrodków miejskich, wzorem Francji czy Niemiec - zaznaczał podczas wystąpienia.
Podczas konferencji "Wsparcie średnich miast", Morawiecki przedstawia szczegóły pakietu dziań dla średnich miasta. To część większej rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier Morawicki zapowiedział, że wzorem Francji czy Niemiec, także polski rząd dąży do rozwoju mniejszych ośrodków miejskich. 

Pakiet wsparcia dla średnich miast przygotowany został w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pakiet dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców, zaś w przypadku tych, które są siedzibami powiatów - powyżej 15 tys., z wyłączeniem stolic województw. To w sumie 255 miejscowości w całym kraju.

Jak mówił na spotkaniu Morawiecki, chodzi zwłaszcza o grupę 122 miast "tracących w największym stopniu funkcje społeczno-gospodarcze"

Pakiet dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie jest to 255 miejscowości w całej Polsce. MR chce m.in. pomagać średnim miastom w ściąganiu dużych inwestorów, np. zwalniając ich z podatków CIT i PIT czy ułatwić dostęp do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

Pomóc w rozwoju takich miejscowości jak Zduńska Wola mają m.in. zmiany w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych, które - jak powiedział - w najbliższych tygodniach ma przyjąć rząd.

Morawiecki przypomniał, że specjalne strefy ekonomiczne działają w Polsce od 21 lat, ale "ich system rozwinął się tak sobie". "W pierwotnym założeniu miały rozwijać się tam, gdzie było największe bezrobocie (...), tam gdzie region i jego miasta traciły na znaczeniu społeczno-gospodarczym" - mówił.Tymczasem - według wicepremiera - najlepiej rozwinęły się m.in. strefa katowicka, wrocławska, trójmiejska, czyli wokół dużych aglomeracji, a nie o to chodziło. Dlatego - jak przekonywał - nowe zapisy, które musi przyjąć rząd i Sejm, znacznie zdynamizują, ułatwią i rozszerzą możliwości inwestycyjne w takich miejscowościach, jak np. Zduńska Wola. Nowe mechanizmy mają ułatwić i wzmocnić wsparcie w pozyskiwaniu inwestorów.

Już wcześniej wicepremier Morawiecki zapowiadał, że do średnich miast w najbliższych latach ma trafić ponad 2,5 mld zł wsparcia.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec, 2017-06-02 13:47:09

    Brawo!!! Wreszcie Ministertwo Rozwoju pomyślało o miastach średnich. Gratuluje pomysłu i odważnej decyzji.