PARTNER PORTALU
  • BGK

Mateusz Szczurek: finansowe propozycje Andrzeja Dudy są nierealne

  • pap/pt    6 sierpnia 2015 - 09:03
Mateusz Szczurek: finansowe propozycje Andrzeja Dudy są nierealne
Mateusz Szczurek twierdzi, że budżet nie udźwignie propozycji Andrzeka Dudy

Zapowiedziana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. zł nie może wejść w życie, bo po prostu nas na nią nie stać - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek.
"Według naszych szacunków łącznie dla sektora finansów publicznych, budżetu, samorządów, NFZ to jest 20 ml zł. To jest absolutnie nie do udźwignięcia w budżecie 2016 i taka ustawa nie może wejść w życie, bo po prostu nas na nią nie stać" - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek w radiu TOK FM.

Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który w wywiadzie udzielonym zapowiedział, że w pierwszym roku prezydentury złoży projekt ustawy o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. złotych.

"Kwota wolna od podatku to jeden z elementów systemu podatkowego, który nie jest wcale najważniejszy. W Polsce 1/3 dorosłych Polaków nie płaci w ogóle podatku PIT. Mamy do czynienia z całym szeregiem zwolnień od podatku, które powodują, że nawet wśród podatników PIT kilkanaście procent płaci zerowy podatek. Od zeszłego roku została wprowadzona zupełnie inna konstrukcja ulg na dzieci, co powoduje, że kwota wolna dla rodzin z dziećmi jest wielokrotnie wyższa niż ta nominalna. I tu mówimy o tym, że jest 10-20 razy większa" - powiedział Szczurek.

Dodał, że ruch, jakim jest podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje, że korzystają z niego wszyscy podatnicy, łącznie z tymi najbogatszymi. "A to oznacza, że jest on wyjątkowo nieefektywny jako metoda wprowadzenia większej progresywności w systemie podatkowym" - zaznaczył minister finansów.

500 zł na każde dziecko

Odniósł się też do zapowiedzi Andrzeja Dudy o możliwości wprowadzenia dodatku 500 zł na każde dziecko w uboższych rodzinach.

"Każda propozycja musi mieć swoje umocowanie w realiach budżetowych. To są pieniądze absolutnie niemieszczące się w regule wydatkowej. Ta suma jest niewyobrażalna w budżecie 2016" - powiedział Szczurek.

Dodał, że wprowadzenie tego postulatu np. w roku 2017 wymagałoby zwiększenia deficytu budżetowego, długu publicznego, zwiększenia podatków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wdzivny, 2015-08-06 14:37:19

    Każda propozyca finansowa, musi mieć uzasadnienie, to oczywiste, ale w pierwszym szeregu musi iść ścisła kontrola budżetu po steronie wydatków. W każdym ministerstwie istnieją pozycje trwoniące finanse na różne wątpliwe akcje, a bronione przez poszczególne departamenty. Istnieje też poważna pozycja ...dotycząca dotowania partii, pozycja ulg dla domów towarowych. Głupotą jest też przynawanie zwolnien od podatku sum do 8 tyś. rocznie dla wszystkich. Zwolnienie od podatku powinny być wszystkie dochody roczne nie przekraczające 12 tyś.. Wszyscy inni bogacze powinni płacić podatki od całego dochodu.  rozwiń