PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: marszałek z absolutorium

  • JK/mazovia.pl    20 czerwca 2011 - 15:22
Mazowieckie: marszałek z absolutorium

Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego udzielili absolutorium Zarządowi Województwa Mazowieckiego z tytułu wykonania budżetu za 2010 rok.
Podstawą do udzielenia absolutorium jest rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu, przedstawionego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Czytaj też: Śląski marszałek bez absolutorium. Przypadek?

Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, na podstawie przeprowadzonej kontroli w zakresie realizacji budżetu przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, komisji merytorycznych oraz Zespołu Kontrolnego Komisji Rewizyjnej, wystąpiła do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o udzielenie zarządowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu województwa za 2010 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowało 27 radnych, przeciw było 12, a 6 wstrzymało się od głosu.

Czytaj też: Lubuskie - jest absolutorium dla zarządu 

- Rok 2010 był bardzo trudnym rokiem pod względem finansowym. Kryzys gospodarczy, który rozpoczął się na poziomie globalnym, dotknął także nasz region. Drastycznie spadły dochody województwa z tytułu mniejszych wpływów z podatku CIT. Dodatkowo nasz budżet obciążało rekordowo wysokie „janosikowe". 940 mln zł, czyli aż 70 proc. naszego budżetu musieliśmy oddać na rzecz innych województw. Wszystko to wymagało podjęcia radykalnych kroków i wprowadzenia planu oszczędnościowego. Staraliśmy się jednak zrealizować najważniejsze dla Mazowsza inwestycje, szczególną wagę przywiązywaliśmy do tych współfinansowanych ze środków unijnych - powiedział podczas posiedzenia sejmiku marszałek Adam Struzik.

Czytaj też: "Stop Janosikowemu" powiedzą i w Płocku

- Najważniejsze jednak, że przetrwaliśmy ten rok i wiele ważnych dla Mazowsza inwestycji zostało zrealizowanych. Inne rozpoczęliśmy np. budowę lotniska w Modlinie. Udało nam się także wywalczyć mniejszą kwotę „janosikowego" do zapłaty w tym roku. Nie kończy to jednak naszej batalii o zmianę sposobu naliczania subwencji wyrównawczej w kolejnych latach - dodał.

W budżecie województwa mazowieckiego na 2010 rok zaplanowano wydatki na kwotę ponad 2,6 mld zł. Wydatki zostały wykonane na kwotę ponad 2,5 mld zł, co stanowi 93,6 proc. wykonania planu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.