Mazowieckie zaciska pasa

Rok 2012 nie będzie rokiem dobrobytu na Mazowszu. Aby stawić czoła trudnej sytuacji finansowej, samorząd województwa jest zmuszony do wprowadzenia surowego programu oszczędnościowego.
Mazowieckie zaciska pasa
Powodów jest kilka - zmniejszenie przez Ministerstwo Finansów prognozowanego na ten rok wzrostu podatku CIT z 19 proc. na 4,5 proc., wyższe niż przed rokiem „janosikowe" oraz wstrzymanie procesu prywatyzacji Kolei Mazowieckich. Dziś Radni Województwa Mazowieckiego podejmą decyzję w sprawie zmian w budżecie regionu.

Czytaj też: Mazowsze musi oszczędzać

- Trudna sytuacja finansowa wynika z kilku czynników, wśród których wymienić można brak możliwości prywatyzacji w tym roku Kolei Mazowieckich, czy zmianę przyjętych przez Ministerstwo Finansów wskaźników ekonomicznych na 2012 r. - podkreślił skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Budżet województwa powstał bowiem w oparciu o dane zakładające wzrost z wpływów z podatku CIT o 19 proc., a nie tak jak jest to obecnie zakładane - o 4,5 proc. Ponadto, w tym roku w ramach „janosikowego" Mazowsze odda na rzecz innych regionów 659 mln zł, czyli aż 40 proc. swoich dochodów podatkowych. W związku z tą sytuacją konieczna była ponowna analiza budżetu Mazowsza mająca na celu przede wszystkim szukanie oszczędności.

Po ponownej analizie, budżet Mazowsza będzie aż o jedna piątą mniejszy. Planowane pod koniec 2011 r. w uchwale budżetowej na 2012 rok wydatki - 3,6 mld zł, zostały ograniczone do 2,9 mld zł.

- Jesteśmy zmuszeni szukać oszczędności nie tylko ograniczając lub odkładając w czasie planowane inwestycje, ale także zmniejszając o 15 proc. wydatki bieżące, zarówno w samym Urzędzie Marszałkowskim, jak i we wszystkich podległych mu instytucjach. W ten sposób samorząd zaoszczędzi ok. 330 mln zł. To była dla nas jedna z najtrudniejszych decyzji. Najtrudniejsza, ale konieczna. W czasie kryzysu trzeba mieć odwagę na podejmowanie nie zawsze łatwych decyzji. Trzeba mieć też świadomość, że plan oszczędnościowy pozwoli nam i naszym instytucjom przetrwać ten trudny okres - podkreślił marszałek Adam Struzik (zabierz głos/oceń marszałka).

- Jest jednak jedna dobra informacja. Po długich i wnikliwych analizach, udało nam się wygospodarować na ten rok po 5 mln zł na ważne zadania - dofinansowanie budowy „orlików", remontów zabytków na Mazowszu, a także zakupu sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych - dodał marszałek Adam Struzik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU