PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie zaciska pasa

  • AT    12 marca 2012 - 17:44
Mazowieckie zaciska pasa

Rok 2012 nie będzie rokiem dobrobytu na Mazowszu. Aby stawić czoła trudnej sytuacji finansowej, samorząd województwa jest zmuszony do wprowadzenia surowego programu oszczędnościowego.
Powodów jest kilka - zmniejszenie przez Ministerstwo Finansów prognozowanego na ten rok wzrostu podatku CIT z 19 proc. na 4,5 proc., wyższe niż przed rokiem „janosikowe" oraz wstrzymanie procesu prywatyzacji Kolei Mazowieckich. Dziś Radni Województwa Mazowieckiego podejmą decyzję w sprawie zmian w budżecie regionu.

Czytaj też: Mazowsze musi oszczędzać

- Trudna sytuacja finansowa wynika z kilku czynników, wśród których wymienić można brak możliwości prywatyzacji w tym roku Kolei Mazowieckich, czy zmianę przyjętych przez Ministerstwo Finansów wskaźników ekonomicznych na 2012 r. - podkreślił skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Budżet województwa powstał bowiem w oparciu o dane zakładające wzrost z wpływów z podatku CIT o 19 proc., a nie tak jak jest to obecnie zakładane - o 4,5 proc. Ponadto, w tym roku w ramach „janosikowego" Mazowsze odda na rzecz innych regionów 659 mln zł, czyli aż 40 proc. swoich dochodów podatkowych. W związku z tą sytuacją konieczna była ponowna analiza budżetu Mazowsza mająca na celu przede wszystkim szukanie oszczędności.

Po ponownej analizie, budżet Mazowsza będzie aż o jedna piątą mniejszy. Planowane pod koniec 2011 r. w uchwale budżetowej na 2012 rok wydatki - 3,6 mld zł, zostały ograniczone do 2,9 mld zł.

- Jesteśmy zmuszeni szukać oszczędności nie tylko ograniczając lub odkładając w czasie planowane inwestycje, ale także zmniejszając o 15 proc. wydatki bieżące, zarówno w samym Urzędzie Marszałkowskim, jak i we wszystkich podległych mu instytucjach. W ten sposób samorząd zaoszczędzi ok. 330 mln zł. To była dla nas jedna z najtrudniejszych decyzji. Najtrudniejsza, ale konieczna. W czasie kryzysu trzeba mieć odwagę na podejmowanie nie zawsze łatwych decyzji. Trzeba mieć też świadomość, że plan oszczędnościowy pozwoli nam i naszym instytucjom przetrwać ten trudny okres - podkreślił marszałek Adam Struzik (zabierz głos/oceń marszałka).

- Jest jednak jedna dobra informacja. Po długich i wnikliwych analizach, udało nam się wygospodarować na ten rok po 5 mln zł na ważne zadania - dofinansowanie budowy „orlików", remontów zabytków na Mazowszu, a także zakupu sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych - dodał marszałek Adam Struzik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.