Mazowsza nie stać na płacenie janosikowego

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że zwróci się do ministra finansów, by przez przynajmniej cztery miesiące w 2013 r. Mazowsze nie płaciło "janosikowego". Zaznaczył, że województwo nie ma możliwości finansowych zapłacenia całej kwoty.
Mazowsza nie stać na płacenie janosikowego

"Obserwujemy dramatyczny spadek wpływów podatkowych. Ten dramat dotyczy przede wszystkim niższych dochodów z CIT-u. Niestety jest również tendencja spadkowa, jeśli chodzi o dochody z PIT-u. W efekcie wygląda na to, że - według różnych analiz i metodologii - zabraknie nam między 300 a 400 mln zł, jeśli chodzi o poziom dochodów na rok 2013" - mówił na konferencji prasowej Struzik.

Mazowsze każdego miesiąca płaci 55,1 mln zł "janosikowego" (obowiązkowa wpłata bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych), w 2013 r. będzie to łącznie 661 mln zł. Wpływy z CIT stanowią ok. 80 proc. dochodów województwa.

Czytaj też: Mazowsze nie ma kasy na janosikowe

Struzik powiedział, że nawet po cięciach w wydatkach bieżących, ograniczeniu inwestycji, województwo nie będzie w stanie zapłacić całej kwoty "janosikowego". Dodał, że dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować 110 mln zł, które będą przeznaczone na lipcową i sierpniową ratę. Powiedział, że w budżecie zabraknie ok. 220 mln zł, czyli na cztery wpłaty +janosikowego+. "Fizycznie nie będzie z czego tych pieniędzy zapłacić" - podkreślił.

Dodał, że obecnie "janosikowe" płacone jest z kredytu. "Dalsze zadłużenie województwa nie jest już możliwe, kolejne kredyty nie są możliwe. Ten, który jest w rachunku bieżącym, trzeba spłacić do końca roku" - powiedział.

Marszałek województwa zaznaczył, że "janosikowe" było ustalane na czasy stałego wzrostu gospodarczego. Dodał, że wysokość "janosikowego" wyliczono na podstawie dochodów sprzed dwóch lat i dlatego jest "zupełnie nieadekwatna do bieżącej sytuacji". Jak mówił, "janosikowe" jest zaliczane do wydatków bieżących, co wpływa na poziom zadłużenia województwa.

Marszałek województwa powiedział, że okazją do "korekty budżetu w wymiarze wpłaty do +Janosikowego+" będzie zapowiadana przez rząd nowelizacja budżetu. "Oczekujemy zrozumienia i ze strony rządu i parlamentu i pozostałych województw. (...) My się zadłużamy, bierzemy kolejne kredyty, transferujemy pieniądze do innych województw" - dodał.

Skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował, że wpływy z CIT w 2008 r. wyniosły blisko 900 mln zł, tymczasem w 2013 r. mają wynieść blisko 600 mln zł.

Urząd Marszałkowski informuje, że do końca czerwca do budżetu wpłynęło o ok. 200 mln zł mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 285 mln zł mniej niż w 2008 r. W związku z tym podjęto decyzję o zmniejszeniu o 10 proc. (w skali półrocza) dotacji dla wszystkich instytucji samorządu wojewódzkiego (urzędy, muzea, teatry).

Poinformowano, że władze województwa na drodze sądowej będą dochodzić zwrotu środków wydanych na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.

"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wysokości wpływów podatkowych. Woj. mazowieckie musi płacić "janosikowe" do 15 każdego miesiąca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Proponuję przenieść stolicę do Poznania , Krakowa albo na Śląsk i wtedy nie zapłaca janosikowego , bo dochody im spadną .

Ślązak Nizinny, 2013-07-08 23:21:31 odpowiedz

To może Śląsk wspomoże biedne Mazowsze?

Mirek, 2013-07-08 21:18:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU