PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze biednieje przez janosikowe

  • GK    30 grudnia 2011 - 12:51
Mazowsze biednieje przez janosikowe

Najbogatsze województwo w kraju, jakim jest Mazowsze, staje się najbiedniejszym przez janosikowe – uważa Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego.
Mazowieccy starostowie obliczyli, że w bieżącym roku województwo mazowieckie przekazuje kolejnym województwom 628 mln zł w ramach wpłaty z przeznaczeniem na subwencję regionalną. Stanowi to 40 proc. tegorocznych dochodów podatkowych województwa. Natomiast w 2012 r. Mazowsze będzie zmuszone do oddania ponad 658 min zł za rzecz innych regionów. W rezultacie stanowi to o ponad 30 mln zł więcej niż w tym roku.

Czytaj też: Janosikowe dobija biedne gminy

„Oznacza to dla nas, że niemal co druga złotówka zasilająca budżet Mazowsza, trafia do innych regionów. Działanie takie, w konsekwencji doprowadza do sytuacji, że najbogatsze województwo w kraju, jakim jest Mazowsze, staje się najbiedniejszym” – czytamy w – opublikowanym przez Związek Powiatów Polskich – stanowisku konwentu.

Czytaj też: Gminy z janosikowym pójdą do sądu

Starostowie uważają też za absurd to, że na zapłatę określonej kwoty samorządy zmuszone są zaciągać kredyty. „Dlatego system naliczania wpłaty do budżetu państwa powinien się zmienić i uwzględniać również zewnętrzne źródła wsparcia” – argumentują.

Czytaj też: Nowe pomysły na janosikowe

Jak informuje Związek Powiatów Polskich, zdaniem Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, obecnie obowiązujący system ustalania wpłat do budżetu państwa i podziału uzyskanych w ten sposób wpływów pomiędzy województwa jako dochody z tytułu regionalnej części subwencji ogólnej może doprowadzić do recesji finansowej Mazowsza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jan Janosikowy, 2012-01-27 00:17:49

    Janosikowe jest potrzebne, ale obecną ustawę trzeba poprawić, aby bogatsi płacili tyile, ile faktycznie mogą, a biedni wydawali te pieniądze w sposób właściwy! Zachęcam do poparcia Akcji STOP Janosikowe. Akcję można poprzeć na facebook.pl/stopjanosikowe lub na stronie stopjanosikowe.pl Polub Nas na ...Facebook! Pokażmy ilu Nas jest!!!  rozwiń