Mazowsze biednieje przez janosikowe

Najbogatsze województwo w kraju, jakim jest Mazowsze, staje się najbiedniejszym przez janosikowe – uważa Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego.
Mazowsze biednieje przez janosikowe

Mazowieccy starostowie obliczyli, że w bieżącym roku województwo mazowieckie przekazuje kolejnym województwom 628 mln zł w ramach wpłaty z przeznaczeniem na subwencję regionalną. Stanowi to 40 proc. tegorocznych dochodów podatkowych województwa. Natomiast w 2012 r. Mazowsze będzie zmuszone do oddania ponad 658 min zł za rzecz innych regionów. W rezultacie stanowi to o ponad 30 mln zł więcej niż w tym roku.

Czytaj też: Janosikowe dobija biedne gminy

„Oznacza to dla nas, że niemal co druga złotówka zasilająca budżet Mazowsza, trafia do innych regionów. Działanie takie, w konsekwencji doprowadza do sytuacji, że najbogatsze województwo w kraju, jakim jest Mazowsze, staje się najbiedniejszym” – czytamy w – opublikowanym przez Związek Powiatów Polskich – stanowisku konwentu.

Czytaj też: Gminy z janosikowym pójdą do sądu

Starostowie uważają też za absurd to, że na zapłatę określonej kwoty samorządy zmuszone są zaciągać kredyty. „Dlatego system naliczania wpłaty do budżetu państwa powinien się zmienić i uwzględniać również zewnętrzne źródła wsparcia” – argumentują.

Czytaj też: Nowe pomysły na janosikowe

Jak informuje Związek Powiatów Polskich, zdaniem Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, obecnie obowiązujący system ustalania wpłat do budżetu państwa i podziału uzyskanych w ten sposób wpływów pomiędzy województwa jako dochody z tytułu regionalnej części subwencji ogólnej może doprowadzić do recesji finansowej Mazowsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Janosikowe jest potrzebne, ale obecną ustawę trzeba poprawić, aby bogatsi płacili tyile, ile faktycznie mogą, a biedni wydawali te pieniądze w sposób właściwy! Zachęcam do poparcia Akcji STOP Janosikowe. Akcję można poprzeć na facebook.pl/stopjanosikowe lub na stronie stopjanosikowe.pl Polub Nas na ...Facebook! Pokażmy ilu Nas jest!!! rozwiń

Jan Janosikowy, 2012-01-27 00:17:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU