PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze drży przed 2013 rokiem

  • AW/mazovia.pl    12 lipca 2012 - 16:57
Mazowsze drży przed  2013 rokiem

Radni województwa mazowieckiego kategorycznie sprzeciwiają się 40-proc. progowi dla "janosikowego" oraz nowemu algorytmowi przydzielania pieniędzy na pacjentów.
W środę na posiedzeniu Podkomisji nadzwyczajnej ds. zmian w prawie dotyczącym „janosikowego" zostały przyjęte poprawki. Wśród nich jest tylko jeden zapis dotyczący województw - określający próg bezpieczeństwa - na poziomie 40 proc., czyli takim, na jakim obecnie Mazowsze wpłaca na subwencję.

Czytaj też: Progi janosikowego przyjęte. Dla Mazowsza nadal za wysokie

Radni województwa mazowieckiego kategorycznie sprzeciwiają się takim rozwiązaniom, czego wyrazem są podjęte dziś stanowiska. Ponadto, marszałek Adam Struzik złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących podziałów środków NFZ na poszczególne województwa.

Jak podaje mazowiecki urząd marszałkowski, według projektu budżetu NFZ na 2013 r. - opartego na nowym algorytmie - Mazowsze dostanie aż o 201 mln zł mniej na leczenie pacjentów.

- Do tej pory powszechnie funkcjonuje opinia, iż Mazowsze jest tak bogate, że nie tylko może wykonywać zadania własne, ale i utrzymywać inne województwa. Jeśli dołożymy do tego obniżenie finansowania mazowieckich szpitali z NFZ mamy do czynienia nie ze strzyżeniem owcy, ale z obdzieraniem jej ze skóry - podkreślił marszałek Adam Struzik. - Apeluję zatem do posłów, także tych z Mazowsza, a są wśród nich zarówno premier, wicepremier, marszałek sejmu i minister finansów, o wsparcie zmian w projekcie.

- Mniej pieniędzy dla NFZ oznacza mniejszą stabilizację finansową wszystkich mazowieckich szpitali, zarówno wojewódzkich, miejskich, jak i powiatowych. Może zabraknąć im środków na zapewnienie odpowiedniego poziomu świadczeń medycznych, płace dla personelu czy inwestycje. Najbardziej ucierpią na tym pacjenci - powiedział wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

- Przyszłoroczna sytuacja finansowa Mazowsza zapowiada się bardzo źle. To, co zaproponowali posłowie, niczego nie zmienia. Nadal postulujemy wprowadzenie progu bezpieczeństwa na poziomie 35 proc. Dałoby to nam w przyszłym roku ponad 107 mln zł oszczędności. W przeciwnym wypadku w 2013 r. będziemy zmuszeni wprowadzić kolejne ograniczenia finansowe. Będzie jeszcze mniej pieniędzy na kulturę, oświatę i zdrowie - dodał Marek Miesztalski, Skarbnik Województwa Mazowieckiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • trzeźwo patrzący, 2012-07-16 09:22:17

    Janosikowe to jawne wyprowadzanie pieniędzy z kasy Warszawy i innych miast służy to tylko przekrętom przez nikogo nie kontrolowanym - pięknie urzędasy z wyższej półki mogą się na tym dorobić. Janosikowe powinno być natychmiast zniesione - to się tylko tak ładnie nazywa że bogatsze Województwa pomag...ają biedniejszym - no pewnie ideologię trzeba dorobić, bo inaczej nic się nie "szarpnie" - prawda? to samo jest z zamówieniami publicznymi A2 - to ostatni przykład ale takich i podobnych jest masę  rozwiń
  • Kerot, 2012-07-15 00:10:49

    Niech sie wezmą do pracy darmozjady z mazowsza. Może wreszcie będą mieli takie pensje jak w lubelskim.