PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze, Fitch Ratings: Rating Mazowsza potwierdzony na poziomie BBB+

  • pt    29 maja 2017 - 13:05
Mazowsze, Fitch Ratings: Rating Mazowsza potwierdzony na poziomie BBB+
Fitch uznał, że wyniki finansowe województwa mazowieckiego są dobre zarówno w krótkim, jak i długim okresie (fot. pixabay.com)

Fitch potwierdził rating województwa mazowieckiego na poziomie „BBB+" perspektywa stabilna. Spadające zadłużenie, stabilne wyniki finansowe i wskaźniki obsługi zadłużenia, a także poprawa płynności finansowej i „janosikowe” dostosowane do realnych możliwości regionu – to wpłynęło na opinię Fitch Ratings.
• Fitch Ratings potwierdził rating województwa mazowieckiego.

• Dochody są stabilne, kwestia „janosikowego” została unormowana, mamy dobry poziom inwestycji, nasz dług zmniejsza się – mówi skarbnik województwa Marek Miesztalski.

• Fitch prognozuje, że w latach 2017–2020 nadwyżka operacyjna Mazowsza może wynieść co najmniej 540 mln zł rocznie.

Marszałek Adam Struzik komentuje: - To dobra wiadomość i potwierdzenie, że kondycja Mazowsza jest coraz lepsza.

Fitch Ratings potwierdził rating województwa mazowieckiego: międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej (Issuer Default Rating; IDR) na poziomie „BBB+”, międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)". Fitch uznał, że wyniki finansowe województwa są dobre zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

- Dochody są stabilne, kwestia „janosikowego” została unormowana, generujemy odpowiednie nadwyżki operacyjne, mamy dobry poziom inwestycji, nasz dług zmniejsza się – to wszystko znajduje odzwierciedlenie w ratingu – podkreśla skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Perspektywa ratingów jest stabilna. Fitch potwierdził także długoterminowy rating w walucie zagranicznej na poziomie „BBB+” dla obligacji województwa wyemitowanych w transzach o wartości 50 mln euro i 32 mln euro.

Jak podkreśla Fitch – potwierdzenie ratingów odzwierciedla oczekiwania, że w średnim okresie województwo utrzyma solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność, przy równoczesnym spadku zadłużenia bezpośredniego. Zdaniem Fitch województwo utrzyma solidne wyniki operacyjne z marżą operacyjną wynoszącą około 20–25 proc. w średnim okresie. Będzie to rezultatem utrzymywania wydatków bieżących pod ścisłą kontrolą. Przyczyni się do tego również wzrost dochodów z tytułu CIT.

Podatek ten jest najważniejszym źródłem finansowania budżetu, a jego udział w dochodach operacyjnych wynosi ok. 65 proc.

Dobre prognozy

Fitch prognozuje, że w latach 2017–2020 nadwyżka operacyjna Mazowsza może wynieść co najmniej 540 mln zł rocznie i znacznie przekraczać roczną obsługę zadłużenia. W 2017 r. wydatki na tzw. „janosikowe” wyniosą 357 mln zł, co stanowić będzie około 20 proc. wydatków operacyjnych. Dobre wyniki operacyjne oraz płynność województwa osiągnięte w 2016 r. pozwoliły mu na całkowitą spłatę zaległego „janosikowego” za 2014 r.

W rezultacie województwo nie ma więcej zaległości z tego tytułu. Zgodnie z prognozą Fitch, zadłużenie bezpośrednie Mazowsza spadnie z 1,44 mld zł na koniec 2016 r. (67 proc. wydatków bieżących) do około 1 mld zł na koniec 2020 r. (40 proc.). Zadłużenie województwa spada od 2014 r.

Fitch zwraca również uwagę, że wskaźniki ekonomiczne regionu są wyższe od średniej krajowej. Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca Mazowsza stanowił w 2015 r. 159 proc. średniej krajowej. Stopa bezrobocia na koniec 2016 r. wyniosła 7,2 proc. i była niższa od średniej krajowej (8,3 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.