PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze jak Małopolska: skorzysta z ustawy antysmogowej?

  • MIW    23 marca 2016 - 16:37
Mazowsze jak Małopolska: skorzysta z ustawy antysmogowej?
Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach jest niska emisja. (Fot. : infolupki.pgi.gov.pl).

• Samorządowcy z aglomeracji warszawskiej zaapelowali do władz województwa.
• Osiągnięcie poprawy jakości powietrza wymaga wspólnych działań - podkreślają.
• Trzeba ograniczyć eksploatację źródeł tzw. niskiej emisji.
Warszawa oraz miasta i gminy metropolii warszawskiej wspólnie zaapelowały do władz Mazowsza, by te wykorzystały narzędzia, które daje im przyjęta w listopadzie ubiegłego roku ustawa antysmogowa. Pozwala ona władzom wojewódzkim wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji spalających paliwa. W styczniu z takiej możliwości skorzystał już sejmik województwa małopolskiego.

– Problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego obszaru metropolii warszawskiej, dlatego stolica wspólnie z sąsiednimi gminami, zwraca się z prośbą do władz województwa mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi, wskazanych w tzw. „ustawie antysmogowej”. Dziś podpisany apel jasno określa przesłanie, aby jak najszybciej podjąć wspólne działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji źródeł tzw. niskiej emisji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jak przypominają sygnatariusze porozumienia, zanieczyszczenie powietrza w znaczący sposób przekłada się na zdrowie i jakość życia metropolii warszawskiej. Jednym zaś ze źródeł tego zanieczyszczenia jest niska emisja podchodząca z lokalnych kotłowni czy domowych instalacji grzewczych. Do powietrza trafia wówczas m.in. silnie rakotwórczy benzo(a)piren.

Podkreślają też, że jednym z działań naprawczych wskazanych w uchwale Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla województwa mazowieckiego, jest m.in. wymiana nieekologicznych pieców.

– Osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza w regionie wymaga podjęcia wspólnych działań. Dlatego apel władz miast i gmin metropolii warszawskiej jest dla nas bardzo ważny. W 2013 roku przyjęte zostały przez władze Mazowsza specjalne programy ochrony powietrza. Pojawienie się na jesieni ubiegłego roku nowych przepisów pozwoli nam teraz dalej ograniczać negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, a tym samym wzmocnić politykę ochrony zdrowia naszych mieszkańców – mówi Wojciech Bartelski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.