Mazowsze nie uniknie janosikowego

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 22-06-2010
  • drukuj
Ministerstwo Finansów odrzuciło prośbę 75 gmin i powiatów, aby odstąpić od obowiązku zapłaty janosikowego przez Mazowsze.
Mazowsze nie uniknie janosikowego

Woj. mazowieckie musi w tym roku zapłacić tzw. janosikowe, czyli 940 mln zł na subwencję regionalną dla województw, m.in. na pomoc dla najbiedniejszych gmin i powiatów. Ministerstwo Finansów przyznało, że obecna ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie przewiduje możliwości umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wpłat na subwencję regionalną dla województw oraz subwencję równoważącą dla powiatów, miast i gmin – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak wyjaśnił resort, w 2010 r. wpłat będzie dokonywało 87 gmin, 55 powiatów i 2 województwa. Najwięcej na ten cel przeznaczy Mazowsze

Ministerstwo Finansów podkreśla, że modyfikacja sposobu naliczania wpłat na janosikowe wymagałaby zmian prawnych. Uzgodnienia w tej sprawie rząd przeprowadza z udziałem strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Stosowne propozycje zmian ministerstwo zgłosiło stronie samorządowej w marcu tego roku, ale przedstawiciele samorządów jeszcze się do nich nie odnieśli. Swoje propozycje zmiany konstrukcji janosikowego może do komisji wspólnej zgłosić również woj. mazowieckie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE