PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze pożyczy na janosikowe

  • PAP    10 grudnia 2013 - 19:05
Mazowsze pożyczy na janosikowe

PO zgłosi w środę w Senacie poprawkę do ustawy o janosikowym - poinformował senator Kazimierz Kleina. Umożliwi ona Mazowszu uzyskanie pożyczki z budżetu państwa, ale pod warunkiem m.in. ograniczenia wydatków na promocję oraz przyjęcia programu racjonalizującego wydatki.
"Będziemy składali taką poprawkę. Szczegóły jeszcze wypracowujemy, natomiast poprawka umożliwi województwu, które ma kłopoty finansowe, uzyskanie pożyczki z budżetu państwa, która pokryje te potrzeby. Województwo będzie musiało spełnić kilka różnych warunków, m.in. ograniczyć wydatki na promocję. Samorząd będzie też musiał uchwalić program racjonalizujący wydatki" - powiedział PAP Kleina (PO), szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Poprawka oznacza, że Mazowsze będzie musiało zapłacić pozostałym województwom sporne 240 mln zł janosikowego, ale uzyska na ten cel pożyczkę z budżetu państwa.

Czytaj też:  Marszałkowie nadal o janosikowym

Jak poinformował Kleina, w poprawce nie będzie zapisane, że pożyczka dotyczy Mazowsza. Zaznaczył jednak, że o pożyczkę "powinno wnioskować tylko jedno województwo - mazowieckie" .

Według Kleiny poprawka jest przygotowana we współpracy z Ministerstwem Finansów. "Jest ona dobrze przemyślana. Zgłosimy ją w środę w Senacie" - zapowiedział senator Platformy.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część dochodów. W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego odnoszącą się do janosikowego, które ma uiścić województwo mazowieckie w 2014 r. Województwo miało zapłacić 640 mln zł, jednak na mocy noweli kwota ma być zmniejszona do 400 mln zł, a pozostałe 240 mln zł ma zostać zapłacone w latach 2015-2017.

W wyniku tej decyzji straciłyby pozostałe województwa, m.in. woj. dolnośląskie - 66 mln zł, podkarpackie - prawie 34 mln zł oraz warmińsko mazurskie - 20 mln zł. Samorządowcy z wszystkich województw - poza Mazowszem - skrytykowali uchwalone rozwiązania, domagając się rekompensaty z budżetu państwa.

Warszawski poseł PO Marcin Kierwiński ocenił, ze rozwiązanie przyjęte przez Sejm było lepsze dla Mazowsza, bo rozkładało w czasie spłatę janosikowego nie rodząc jednocześnie kosztów obsługi pożyczki.

Mazowsze od dłuższego czasu oprotestowuje nadmierne, zdaniem władz, obciążenie tego województwa daninami na rzecz biedniejszych samorządów. W październiku marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił, że Mazowsze wpłaciło 930 tys. zł janosikowego zamiast 55 mln zł ze względu m.in. na niższe wpływy z podatków. We wrześniu zapłacono ok. 1 mln zł janosikowego zamiast 55 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • leda, 2013-12-15 23:00:09

    jak długo Struzik, tóorca tego długu będzie bezkarnie powiększał to zadłużenie???