PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze sięgnie po 400 mln pożyczek

  • PAP    28 kwietnia 2014 - 16:20
Mazowsze sięgnie po 400 mln pożyczek

Województwo mazowieckie może się starać o pożyczkę z budżetu państwa, której górny limit wynosi 400 mln zł - poinformowała rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż. Dodała, że limit ten wynika z tegorocznego budżetu.
 ZAKTUALIZOWANE. Rzeczniczka wyjaśniła, że województwo mazowieckie może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na zasadach ogólnych, czyli na podstawie ustawy o finansach publicznych oraz rozporządzenia w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych.

Dodała, że w tym roku samorząd Mazowsza może wystąpić o pożyczkę na podstawie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. "Ustawa ta stanowi, że samorząd może otrzymać pożyczkę do wysokości stanowiącej różnicę między kwotą wpłat z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej obliczoną na 2014 rok (janosikowe - PAP), a kwotą 400 mln zł. Do udzielania ww. pożyczki mają zastosowanie przepisy (...) ustawy o finansach publicznych" - poinformowała Dróżdż.

Zaznaczyła, że w obu przypadkach powinny zostać złożone do Ministerstwa Finansów odpowiednie wnioski. Podkreśliła, że samorząd może starać się o pożyczkę w ramach limitu przewidzianego w ustawie budżetowej na 2014 rok, czyli 400 mln zł. Zgodnie z wyjaśnieniami MF limit ten określa łączną kwotę, do której mogą być udzielane w 2014 roku dla jednostek samorządu terytorialnego pożyczki w ramach postępowania naprawczego lub ostrożnościowego.

 "Oprocentowanie dotychczas udzielonych pożyczek z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych wynosi jedną drugą stopy redyskonta weksli w NBP, nie mniej jak 3 proc. w skali roku" - zaznaczyła.

----- WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ----------------

Mazowsze wystąpi do resortu finansów o długoterminowe pożyczki w łącznej wysokości prawie 400 mln zł - uchwałę w tej sprawie podjął w poniedziałek sejmik województwa mazowieckiego. Pożyczki mają zostać przeznaczone za zapłatę przez Mazowsze janosikowego.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska, chodzi o 246 mln zł i 153 mln zł. Milewska wskazała, że pożyczki będą przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego województwa mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

"Deficyt spowodowany jest koniecznością wpłat janosikowego" - powiedziała rzeczniczka. Pierwsza pożyczka zostanie przeznaczona na tegoroczne zobowiązania, a druga na spłatę ubiegłorocznej zaległości.

Marszałek województwa Adam Struzik spodziewa się, że o pożyczkę Mazowsze wystąpi jeszcze w maju.

"Potrzebna jest oczywiście opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i mam nadzieję, że wyda ją niezwłocznie. Po pierwsze będziemy zabiegali o jak najniższe oprocentowanie. Uważamy, że to nie my zawiniliśmy i państwo nie powinno (...) zarabiać na województwie. Tak naprawdę chodzi o rozwiązanie problemu w skali kraju, a przepisy są niekonstytucyjne. Będziemy występowali nawet o zwolnienie z oprocentowania, żeby to była bezkosztowa pożyczka" - powiedziała Struzik w poniedziałek na konferencji.

Województwo ma mieć pięć lat karencji w spłacie obu kredytów, zacznie je regulować od 2020 r., a skończy w 2039 r.

"Zakładamy prowadzenie negocjacji, aby to oprocentowanie było jak najniższe. Skoro przepisy skonstruowane przez Ministerstwo Finansów doprowadziły województwo do tak trudnej sytuacji finansowej, to przynajmniej ta pożyczka nie powinna być wysoko oprocentowana" - powiedziała Milewska.

Poinformowała, że oprocentowanie takiej pożyczki nie wynika z przepisów, ale zależy od decyzji resortu finansów. Milewska wskazała, że ministerstwo proponuje 3 proc. w skali roku, co oznaczałoby, że przez cały okres kredytowania samorząd musiałby zapłacić dodatkowo budżetowi państwa ok. 200 mln zł.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.