PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze w tarapatach - przez "janosikowe"

  • KB    21 maja 2010 - 09:03
Mazowsze w tarapatach - przez "janosikowe"

ZAKTUALIZOWANE: "Janosikowe" pochłonie aż 70 proc. dochodów podatkowych województwa mazowieckiego, a nie jak zakładano na początku roku 54 proc. Marszałek Struzik i warszawscy radni chcą uznania "janosikowego" za przepis niezgodny z Konstytucją.
Aby móc wywiązać się z "janosikowego" i przekazać aż 940 mln zł na inwestycje w innych województwach, Mazowsze musi rezygnować z własnych bardzo ważnych inwestycji. W tej sytuacji marszałek wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o przyspieszenie prac nad badaniem niezgodności ustawy o "janosikowym" z Konstytucją RP.

- System jest dla nas wysoce niesprawiedliwy. Mazowsze musi ciąć własne inwestycje, aby przekazywać pieniądze na inne regiony. W roku, w którym borykamy się ze skutkami kryzysu i odczuwamy drastyczny spadek dochodów podatkowych, mamy na swoich barkach rekordowe "janosikowe". Zatem w tym najtrudniejszym od lat roku zabiera się nam 70 proc. naszych dochodów podatkowych - powiedział marszałek Adam Struzik. 

W tym roku Mazowsze płaci rekordowe "janosikowe" naliczane na podstawie dochodów sprzed dwóch lat, czyli okresu koniunktury. Po drugie - wpływy z CIT, które stanowią podstawę dochodów województwa, spadły aż o 30 proc. w stosunku do roku ubiegłego i osiągnęły poziom z roku 2004 (stan na kwiecień). Natomiast "janosikowe" wzrosło w tym czasie trzykrotnie. Można więc powiedzieć, że Mazowsze odczuło podwójnie kryzys.

- Województwo musi płacić 78 mln zł "janosikowego" do 15 każdego miesiąca, nawet jeśli nie posiada wystarczających środków na ten cel. Dla przykładu w styczniu br. wpłaty do budżetu wyniosły 37 mln zł, a "janosikowe" 78 mln zł. Środki przekazywane przez Mazowsze trafiają do budżetu państwa, a następnie są rozdysponowywane pomiędzy województwa - zaznaczył wicemarszałek Ludwik Rakowski. 

W lutym br. marszałek Adam Struzik skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących "janosikowego", które nazywa "haraczem". Wcześniej decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęli radni województwa mazowieckiego. Wczoraj (19 maja br.) marszałek złożył do TK prośbę o przyspieszenie rozpoznawania wcześniejszego wniosku z uwagi na trudną sytuację województwa. 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jm, 2010-05-25 07:33:32

    Co też pani wypisuje, przecież podatki od osób fizycznych nie zasilają budżetu miasta. Wiedza pozwala nam na to byśmy się mniej denerwowali.
  • Ela, 2010-05-24 12:43:07

    To skandal! Około 800 tys. "warszawiaków" pracuje i wynajmuje mieszkania w Warszawie a podatki płaci gdzie indziej - tam, gdzie są zameldowani. My warszawiacy musimy dopłacać do reszty Polski a warszawskie drogi straszą dziurami.