PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze zaciągnie pożyczkę na warunkach resortu finansów

  • pap    12 sierpnia 2014 - 21:04
Mazowsze zaciągnie pożyczkę na warunkach resortu finansów

Zarząd woj. mazowieckiego zgodził się na zaciągnięcie z budżetu państwa pożyczki na spłatę janosikowego na warunkach określonych przez resort finansów - poinformował marszałek województwa Adam Struzik. Chodzi o ok. 246 mln zł z 3-proc. oprocentowaniem rocznie.
Sejmik Mazowsza zdecydował w kwietniu o wystąpieniu do Ministerstwa Finansów o długoterminowe pożyczki (246 mln zł i 153 mln zł) na finansowanie planowanego tegorocznego deficytu województwa i na wpłaty janosikowego.

W maju Struzik poprosił ministra finansów Mateusza Szczurka o to, by pożyczka była nieoprocentowana. Minister zdecydował jednak o udzieleniu 246 mln 527 tys. 895 zł pożyczki, oprocentowanej na 3 proc. w skali roku.

Czytaj: Janosikowe odłożone na wakacje

We wtorek na konferencji prasowej Struzik poinformował, że zarząd województwa mazowieckiego - po analizie sytuacji finansowej i wpływów podatkowych - zadecydował, że mimo braku zgody Ministerstwa Finansów na obniżenie "kuriozalnie wysokiego oprocentowania", zgodzi się na pożyczkę na warunkach MF. Decyzję o wysokości oprocentowania nazwał "skrajnie niekorzystną".

Jego zdaniem koszty "niezawinionego przez samorząd województwa problemu systemowego" w dalszym ciągu są przerzucane na barki mazowieckiego samorządu.

Czytaj: Janosikowe i służba zdrowia ciągną w dół Mazowsze

"Uważamy, że ta pożyczka powinna być udzielona na bezprocentowych zasadach" lub przy "minimalnym obciążeniu procentowym" - powiedział. Przypomniał, że samorząd wnioskował do MF, by oprocentowanie wyniosło 0,01 proc. "Niestety tutaj minister finansów odpowiedział negatywnie" - mówił Struzik.

Skarbnik województwa Marek Miesztalski wyjaśnił, że przy kwocie blisko 246 mln zł odsetki wyniosą łącznie ok. 116 mln zł.

"Nie mając tych 246 mln zł, generalnie nie płacimy janosikowego. Dzisiaj, nawet jeśli weźmiemy te 246 mln i zgodnie z tym, jak ministerstwo nam zaproponowało w umowie, musimy zapłacić przede wszystkim zaległości z zeszłego roku i zaległości, które mamy na pierwsze półrocze" - powiedział Miesztalski. Dodał, że za ubiegły rok zaległości w janosikowym wynoszą ok. 53 mln zł, a za ten rok ok. 220 mln zł.

Marszałek Mazowsza powiedział, że na razie nie ma ustalonej sierpniowej kwoty wypłaty janosikowego. "Podejmiemy ją rano w poniedziałek 18 sierpnia" - wskazał. Tego dnia przypada kolejny termin płatności janosikowego.

"Jeżeli chodzi o wpływy podatkowe, to one nie idą najlepiej. (...) W tej chwili, jeśli chodzi o CIT, to od początku sierpnia wpłynęło 4 mln 78 tys. zł. Podatek PIT idzie zgodnie z planem" - powiedział Struzik.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż powiedziała PAP, że oprocentowanie w wysokości 3 proc. w skali roku jest standardowym oprocentowaniem stosowanym dla tego typu pożyczek. "Nie znaleźliśmy żadnych przesłanek, aby zastosować jakieś odstępstwo od tej zasady" - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że na rynku nie ma pożyczek o niższym oprocentowaniu.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego br. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł), zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.