PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze zapłaci kolejną ratę janosikowego, ale tylko 1,7 mln zł

  • pt    17 marca 2014 - 15:36

Trwa spór między Ministerstwem Finansów i Mazowieckim Urzędem Marszałkowskim o to czy Mazowsze powinno po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego płacić kolejne raty janosikowego. Ministerstwo uważa, że dopóki nie nastąpią zmiany w prawie mazowieckie musi płacić. Mazowsze przeleje więc tyle ile ma na koncie - 1,7 mln zamiast 54.
Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o braku możliwości zapłacenia pełnej marcowej raty janosikowego. Mazowsze zapłaci tyle, ile pozostanie na rachunku po zrealizowaniu zadań własnych samorządu – czyli 1,7 mln zł. Poprzednie dwie raty – po 54 mln zł każda, samorząd zapłacił w pełnej wysokości, zaciągając na ten cel kredyt.

Czytaj też: Szczurek: musicie płacić. Struzik: to absurdalne

Od początku roku na konto samorządu wpłynęło od podatników 201 mln zł. To mniej więcej tyle, ile w 2014 r. zapłaciliśmy w ramach janosikowego – dwie raty, czyli prawie 110 mln zł oraz ok. 60 mln zł rat zeszłorocznych. Wpłata styczniowa, lutowa, a także zaległe były dokonane w pełnej wysokości tylko dzięki zaciągnięciu kredytu w rachunku bieżącym – tłumaczą w mazowieckiem urzędzie marszałkowskim.

4 marca br. sprawą janosikowego zajął się Trybunał Konstytucyjny, który uznał przepisy dotyczące janosikowego za niezgodne z konstytucją – zarówno algorytm naliczania dla województw, jak i sposób redystrybucji subwencji. Trybunał orzekł, że w wyniku źle skonstruowanego prawa Mazowsze nie jest w stanie realizować zadań, do których zostało powołane.

12 marca br. marszałek Adam Struzik spotkał się z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Tematem spotkania był wniosek województwa o zaniechanie płacenia przez region janosikowego oraz o zaprzestanie dalszych egzekucji „niezapłaconych” w 2013 r. rat.

Niestety, pomimo korzystnego dla Mazowsza wyroku Trybunału, ministerstwo nie zamierza jednak odstąpić od realizacji niezgodnego z Konstytucją RP przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – podkreślają w mazowieckim urzędzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.