PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze zyska na janosikowym

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 października 2010 - 06:54
Mazowsze zyska na janosikowym

W 2011 r. woj. mazowieckie przeznaczy na janosikowe 177 mln zł mniej. Pozostałe regiony otrzymają niższą pomoc z subwencji regionalnej. Samorządy chcą jednak zmian kompleksowych, a nie doraźnych.
Z sondy przeprowadzonej przez „Dziennik Gazetę Prawną” wśród województw wynika, że propozycja zmiany w konstrukcji janosikowego, którą przyjął ostatnio rząd, nie spotkała się z pełną przychylnością nawet woj. mazowieckiego, które jako jedyne na tej zmianie skorzysta.

Mazowsze jest województwem, które przekazuje pieniądze na subwencję regionalną, a pozostałe 15 województw na niej korzysta (wyjątkiem obecny rok, w którym na janosikowe kilkanaście milionów złotych przeznaczy również woj. dolnośląskie, a woj. lubelskie nie dostanie pomocy).

W tym roku Mazowsze przeznaczy na pomoc biedniejszym województwom ok. 940 mln zł. Gdyby propozycja rządu nie zyskała akceptacji parlamentu i prezydenta, to w przyszłym roku musiałoby przekazać ok. 800 mln zł. Jak wyjaśnia Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza, dzięki zmianie wpłata na janosikowe w 2011 r. zmniejszy się do ok. 630 mln zł. Oznacza to, że pozostałe województwa otrzymają o 177 mln zł mniej.

Zmiana korzystna dla bogatych województw wynika z podwyższenia progów dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. Kwotę, jaką musi przekazać województwo na janosikowe, liczy się, porównując dochód podatkowy województwa na jednego mieszkańca ze średnim dochodem podatkowym na jednego mieszkańca kraju.

Jeśli dochód podatkowy na mieszkańca w województwie przekracza 120 proc. (I próg) średniego dochodu lub 180 proc. (II próg), wtedy województwo musi dokonać wpłaty mniejszej lub większej – w zależności od tego, który próg przekracza). Obecnie I próg wynosi 110 proc., a drugi – 170 proc. Propozycja rządowa dotyczy jednak tylko 2011 roku.

Przyjętą przez rząd zmianę w ustawie o finansach publicznych (która została zawarta w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej) negatywnie oceniają m.in. skarbnicy województw: pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Wszyscy zwracają uwagę, że zmiana spowoduje zmniejszenie ich dochodów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jan T., 2010-10-01 15:41:13

    Do Tadek Proszę czytać ze zrozumieniem: Mazowsze zapłaci o 117 mln mniej. Ale i tak musi wpłacić 630 mln. Jako jedno z dwóch województw dokłada się do innych.
  • Tadek, 2010-10-01 11:26:27

    Mazowsze zyska kasę, a biedniejsze regiony ja straca. Ale mi pomysł