Mechanizm na progu deficytu budżetowego

Ministerstwo Finansów chciałoby skupić się na przygotowaniu konkretnego mechanizmu, który zadziała, zanim nastąpi przekroczenie progu deficytu sektora samorządowego.
Mechanizm na progu deficytu budżetowego
Poinformowała o tym na posiedzeniu zespołu ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk.

Podczas obrad ustalono także, że należy wskazać datę, po której dokonuje się analizy zmian dokonanych w samorządowych wieloletnich prognozach finansowych oraz mechanizm zaradczy.

Strona samorządowa ustaliła, że samorządy mają obowiązek uchwalić różnicę między dochodami a wydatkami na dany rok budżetowy nie mniejszą niż zawarte w wieloletniej prognozie finansowej obowiązującej na dzień 30 czerwca.

Po 15 września już nie wolno wprowadzać zmian w budżetach, zwiększających deficyt, chyba że za zgodą MF.

MF będzie na bieżąco analizowało sytuację sektora i informowało np. przez BIP o poziomie deficytu. W razie przekroczenia progu, MF wprowadza zakaz zwiększania deficytu dla wszystkich jst, a każda, która zaplanowała większy deficyt niż ten z 30 VI musi ograniczyć go proporcjonalnie wg wskazań MF (np. każda jst o 5 proc.).

Samorządy mają 45 dni na dokonanie zmian w budżetach i WPF-ach, a w razie niepodjęcia odpowiednich uchwał przez rady, RIO ma jeszcze 30 dni na reakcję – do końca listopada. MF zostaje dodatkowo grudzień na podjęcie działań.

Ustalono, że do deficytu można doliczyć niewykorzystany deficyt lub nadwyżkę z poprzedniego roku, wolne środki (niewykorzystane kredyty), przychody z prywatyzacji, dodatkowe środki unijne, środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, zobowiązania w wyniku przejęcia przez jst spzoz-u oraz zobowiązań na realizację projektów realizowanych w ramach programu przebudowy dróg lokalnych.

Strona samorządowa po ustaleniu szczegółów przekaże swoją propozycję MF.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU