PARTNER PORTALU
  • BGK

Mechanizm na progu deficytu budżetowego

  • GK/zpp.pl    26 lipca 2011 - 10:16
Mechanizm na progu deficytu budżetowego

Ministerstwo Finansów chciałoby skupić się na przygotowaniu konkretnego mechanizmu, który zadziała, zanim nastąpi przekroczenie progu deficytu sektora samorządowego.
Poinformowała o tym na posiedzeniu zespołu ds. systemu finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk.

Podczas obrad ustalono także, że należy wskazać datę, po której dokonuje się analizy zmian dokonanych w samorządowych wieloletnich prognozach finansowych oraz mechanizm zaradczy.

Strona samorządowa ustaliła, że samorządy mają obowiązek uchwalić różnicę między dochodami a wydatkami na dany rok budżetowy nie mniejszą niż zawarte w wieloletniej prognozie finansowej obowiązującej na dzień 30 czerwca.

Po 15 września już nie wolno wprowadzać zmian w budżetach, zwiększających deficyt, chyba że za zgodą MF.

MF będzie na bieżąco analizowało sytuację sektora i informowało np. przez BIP o poziomie deficytu. W razie przekroczenia progu, MF wprowadza zakaz zwiększania deficytu dla wszystkich jst, a każda, która zaplanowała większy deficyt niż ten z 30 VI musi ograniczyć go proporcjonalnie wg wskazań MF (np. każda jst o 5 proc.).

Samorządy mają 45 dni na dokonanie zmian w budżetach i WPF-ach, a w razie niepodjęcia odpowiednich uchwał przez rady, RIO ma jeszcze 30 dni na reakcję – do końca listopada. MF zostaje dodatkowo grudzień na podjęcie działań.

Ustalono, że do deficytu można doliczyć niewykorzystany deficyt lub nadwyżkę z poprzedniego roku, wolne środki (niewykorzystane kredyty), przychody z prywatyzacji, dodatkowe środki unijne, środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, zobowiązania w wyniku przejęcia przez jst spzoz-u oraz zobowiązań na realizację projektów realizowanych w ramach programu przebudowy dróg lokalnych.

Strona samorządowa po ustaleniu szczegółów przekaże swoją propozycję MF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.