PARTNER PORTALU
  • BGK

Megapowiat zastąpi na Śląsku GZM?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    4 września 2011 - 15:45
Megapowiat zastąpi na Śląsku GZM?

Powstanie powiatu metropolitalnego to główne założenia projektu ustawy metropolitarnej jaki powstał na zlecenie klubu Platformy Obywatelskiej.
„Gazeta Wyborcza Katowice” dotarła do projektu ustawy przygotowanego przez prof. Czesława Martysza, prof. Bogdana Dolnickiego oraz prof. Jadwigę Glumińską-Pawlic.

Jest pomysł, by stworzyć tzw. powiat metropolitalny, w którego skład weszłyby wszystkie miasta Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zdaniem autorów projektu GZM nie zdał bowiem egzaminu). Na czele powiatu ma stanąć starosta, wybierany przez radę powiatu. Tą z kolei mają wybierać sami mieszkańcy metropolii w wyborach powszechnych.

- Od razu zmian nie będzie widać, ale będzie podmiot, który na poważnie zajmie się regionem. Nawet duże Katowice są za małe, by w pojedynkę rywalizować np. z Warszawą – tłumaczy „GW” potrzebę powołania megapowiatu Tomasz Tomczykiewicz, szef śląskiej PO i dodaje, że Platforma będzie chciała przyjąć ustawę w przyszłej kadencji Sejmu.

 Taki powiat metropolitalny ma decydować m.in. o tym, co i gdzie można budować. Metropolia ma też przejąć zarząd nad drogami powiatowymi. W projekcie są też zapowiedzi, że metropolia przejmie organizację transportu publicznego – pisze dziennik.

Czytaj też: Silesia jest ewenementem, ale mało wypromowanym

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Obserwator z Polski, 2011-09-05 14:50:17

    Właśnie dlaczego dopiero po wyborach? A dlaczego nie można teraz tej ustawy wprowadzić?! Kolejne gruszki na wierzbie obiecywane przez PO.
  • kaj, 2011-09-05 06:57:01

    Typowa wyborcza zagrywka. A po wyborach będzie, że nie ma zgody, że po co wzmacniać Śląsk i inne duperele. Panie Tomczykiewicz wstydu pan nie mosz.