PARTNER PORTALU
 • BGK

Menedżer: polskie samorządy są ciężko chore

 • Bartosz Dyląg    7 marca 2015 - 19:49
Menedżer: polskie samorządy są ciężko chore
Okaże się, czy liczba województw jest zbyt mała, czy powiaty są potrzebne, czy gmin nie jest zbyt dużo. Fot. Facebook

- Bez właściwej diagnozy nie da się określić właściwej terapii. Obustronnego zapalenia płuc nie da się bowiem wyleczyć plastrem – tak o samorządach mówi Andrzej Karol Gawłowski, wiceprezes Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.
- Weźmy do jednego worka wszystkie przypisane samorządom gminnym, powiatowym i wojewódzkim kompetencje, wymieszajmy i zobaczmy, co z tego faktycznie powinno być samorządowe, a co rządowe, a co nie powinno być wcale regulowane – proponuje Andrzej Karol Gawłowski, menedżer, wiceprezes Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi". Wpis zamieścił na naszym Faccebooku pod artykułem podsumowującym wystąpienia na kongresie samorządowym w Poznaniu.

W opinii Andrzeja Karola Gawłowskiego, kiedy już uzyskamy jednolitą masę kompetencji, jednoznacznie przypisanych samorządom, wówczas dopiero powinniśmy określić, „w jakiej strukturze należy te kompetencje realizować, tak aby to było efektywne i społecznie przyjazne”.

- Wówczas dopiero okaże się, czy liczba województw jest zbyt mała, czy powiaty są potrzebne, czy gmin nie jest zbyt dużo - analizuje Andrzej Karol Gawłowski.

Zdaniem Andrzeja Karola Gawłowskiego „mając szkielet kompetencji i systemu organizacyjno-przestrzennego, będzie można dostosować (skodyfikować) prawo samorządowe, ustalić niezbędne narzędzia realizacji kompetencji, zatrudnienie, płace i jeszcze parę innych istotnych kwestii”.

- Bez właściwej diagnozy nie da się określić właściwej terapii. Obustronnego zapalenia płuc nie da się bowiem wyleczyć plastrem – puentuje wiceprezes Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (25)

 • chory na raka nerki, 2015-04-11 15:10:31

  W mętnej wodzie, nie łatwo złowić rybę. I o to, pseudodemokratom i cwaniaczkom, spod gwiazdy Platformy Obywatelskiej, właśnie chodziło. Pomieszać kompetencje samorządów z rządowymi i piekielnymi a potem KRAŚĆ, KRAŚĆ, KRAŚĆ, nie tylko garściami ale już SZUFLAMI, SZUFLAMI, SZUFLAMI. Oczywiście z kiesz...eni podatnika. Podatnicy, idźcie na wybory i zróbcie porządek przy pomocy odpowiedniego głosowania. Tylko pamiętajcie o tym, że PO, szykuje nowe sztuczki wyborcze, które Jej mają pomóc wygrać, wszystkie kolejne wybory.  rozwiń
 • A.K.Gawłowski, 2015-04-10 23:13:04

  Do Bogdan Sitnicki: Panie Bogdanie, proszę jeszcze raz przeczytać mój poprzedni wpis. Wbrew pańskiej ocenie nie jesteśmy po dwóch lecz po jednej stronie. Nie ma systemów idealnych, ale trzeba po pierwsze dążyć w tym względzie do doskonałości ( stąd moje postulaty modyfikacji systemu samorządowego ),... a po drugie marginalizować patologie ( marzę o powstaniu mody na rzetelność ). Może to i tworzenie fikcyjnej rzeczywistości, jak pan to nazwał. Serdecznie pozdrawiam.  rozwiń
 • Bogdan Sitnicki, 2015-04-09 10:03:14

  Do A.K.Gawłowski: ZACHOWANIA POZA WSZELKĄ KONTROLĄ, pozbawione uczuć ludzkich. Takiej bezczelności urzędowej jak w Strykowie, jeszcze nie widziałem, takiej głupoty polskiej, aby na czyjąś własność w majestacie wchodzić i z majątku ograbiać! Nie może być pożytku tam, gdzie coś jest haniebne. "...Samorządowiec" powinien być moim pracownikiem, a tu jest moim panem. Nigdy nie było inaczej jak chodzi o temat zbiorowej świadomości. Pan pisze: <pojęcie SPOŁECZNIE zawsze będzie w opozycji do "indywidualnie"? patologie zawsze występują, nie zależnie od modelu czy systemu samorządowego" ???> To usprawiedliwienie dla tego stanu rzeczy! Protestuję. Tworzy Pan fikcyjną rzeczywistość, która by do tej teorii pasowała? Informuje Pan tym samym, że zła wola jest w kraju dopuszczalna, a może/nawet wskazana? BEZKARNOŚĆ JEST, jeżeli urzędnik może postępować tak, albo inaczej, a samo moje istnienie jest dla niego odrazą, obrazą. Tfu, tfu! To paranoja - śmierdzi tu państwem totalitarnym! Ludzie władzy o rozdętym ego i pomagierzy tworzą takie ideologie, w rezultacie nasze społeczeństwo "indywidualnie" SŁUŻY RASIE PANÓW! PATOLOGIE ZAWSZE WYSTĘPUJĄ ZALEŻNIE OD SYSTEMU SAMORZĄDOWEGO!!!!!! Napoleon Bonaparte zwykł mawiać: "W polityce głupota nie stanowi przeszkody". Biurokracja jest tu silniejsza od dobrej woli. ........A jeśli chodzi o pańskie pytanie skierowane do sieci i przestrzeni publicznej odpowiem merytorycznie: Co zmotywowało panią do zmiany diety? LUSTRO! Z uszanowaniem i pozdrowieniem wiosennym od SB.  rozwiń