PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia dla Śląska celowo opóźniana? Tak twierdzi PO

  • PAP/EM    23 stycznia 2017 - 15:27
Metropolia dla Śląska celowo opóźniana? Tak twierdzi PO
Według polityków PO stworzenie metropolii w 2018 r. może być wyjątkowo utrudnione (fot.katowice.eu)

• PiS opóźnia wdrożenie metropolii dla woj. śląskiego – uważają politycy PO z regionu.
• Ich zdaniem świadczy o tym dotychczasowy brak projektu ustawy metropolitalnej w porządku obrad Sejmu oraz danie samorządom nierealistycznego terminu na dopełnienie formalności.
Wiceminister sprawiedliwości z woj. śląskiego Michał Wójcik (PiS) podkreślił, że porządek najbliższych obrad Sejmu w poniedziałek jeszcze nie był znany, a sam Sejm musi nadrobić teraz kilkutygodniowe opóźnienia będące efektem działań opozycji. W jego ocenie lipcowy termin utworzenia metropolii dla woj. śląskiego na razie nie jest zagrożony.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele PO mówili, że rządowy projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim wciąż nie znalazł się w porządku obrad Sejmu, a opóźnienie spowoduje, że samorządy zainteresowanych gmin nie zdążą z wnioskiem o wydanie rozporządzenia ws. utworzenia metropolii w coraz bardziej skracającym się terminie - przypadającym 31 marca.

Spowoduje to - zdaniem Platformy - kolejne opóźnienie w rozpoczęciu działalności metropolii w woj. śląskim, przy czy PiS będzie mógł wskazać jako winnych samorządy.

Czytaj też: Metropolia w woj. śląskim od 2019 roku. Politycy PO: Region straci miliony

Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia ub. roku projekt ustawy metropolitalnej dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad).

Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami metropolia (wraz z finansowaniem na poziomie 250 mln zł rocznie) miała powstać w regionie od 1 stycznia 2017 r.

Współtwórca obowiązującej ustawy poseł Marek Wójcik (PO) przekonywał w poniedziałek, że PiS prowadzi grę tematem metropolii, która polega na opóźnieniu stworzenia metropolii na Śląsku. Akcentował, że po zmianie rządu wystarczyło wprowadzić kilka poprawek, jednak PiS postanowił przygotować własną ustawę - według Wójcika - w 90 proc. powtarzającą obecne zapisy.

"Politycy PiS zapowiadali, że metropolia powstanie już od 2017 r. Okazało się, że te obietnice były puste. Dopiero 27 września 2016 r. Rada Ministrów rozpatrzyła projekt nowej ustawy metropolitalnej. Niezgodnie z obowiązującymi standardami projekt ustawy przeleżał w kancelarii Rady Ministrów ponad trzy miesiące i został skierowany do Sejmu dopiero 10 stycznia" - zauważył Wójcik.

"Oznacza to, że stworzenie metropolii w 2018 r. może być wyjątkowo utrudnione dlatego, że poprawka, którą wprowadził szef MSWiA Mariusz Błaszczak do ustawy, określa jako ostateczny termin rozporządzenia tworzącego metropolię dzień 31 marca. Jesteśmy w sytuacji, w której prace w Sejmie się jeszcze nie rozpoczęły, a raptem w dwa i pół miesiąca musi być wydane rozporządzenie tworzące metropolię" - podkreślił polityk PO.

"Nawet jeżeli pod koniec lutego, na początku marca, zostanie uchwalona ustawa, to - zgodnie z proponowanymi przez PiS regulacjami - miasto Katowice będzie musiało przygotować stosowny wniosek poprzedzony konsultacjami społecznymi i zawierać również uchwały ok. 20 miast aglomeracji, które zamierzają utworzyć związek metropolitalny" - przypomniał Wójcik.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ze Śląska, 2017-01-23 23:26:28

    Weź się Mareczku nie ośmieszaj. Miałeś 8 lat na wdrożenie ustawy metropolitalnej dla Śląska. Teraz zamiast pracować w sejmie, stać cię tylko na blokowanie mównicy. Śmiać mi się chce, jak sobie pomyślę, jakie baty dostaniesz razem ze swoimi kolegami z PO w najbliższych wyborach :)...  rozwiń