PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia Górnośląska coraz bliżej. PiS planuje prace nad ustawą po nowym roku

  • PAP/MN    19 grudnia 2016 - 17:26
Metropolia Górnośląska coraz bliżej. PiS planuje prace nad ustawą po nowym roku
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Polaczek. (fot. Facebook)

• Prace parlamentarne nad projektem ustawy o związku metropolitalnym rozpoczną się w styczniu przyszłego roku, w lipcu będzie obowiązywała – zapewnia poseł PiS Jerzy Polaczek.
• Rząd we wrześniu przyjął projekt tej długo oczekiwanej w regionie ustawy, która ma ułatwić jego rozwój.
• Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa - 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na jego obszarze.
"W styczniu przyszłego roku rozpoczną się prace parlamentarne nad tą ustawą, trwamy przy zadeklarowanym terminie, jeśli chodzi o jej obowiązywanie - lipiec przyszłego roku" - powiedział Polaczek na konferencji prasowej posłów PiS podsumowującej prace nad budżetem.

W ocenie wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego miniony rok był dobry dla woj. śląskiego - jego zdaniem udało się poprawić sytuację w górnictwie. Posłowie zwracali też uwagę na programy społeczne rządu, wspierające osoby najbardziej potrzebujące.

Samorządy aglomeracji śląskiej od lat domagają się ustawy metropolitalnej argumentując, że wspólna metropolia pomoże im rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego.

Zgodnie z informacją przekazaną po posiedzeniu, na którym rząd przyjął projekt, do zadań związku będzie należało m.in. kształtowanie polityki rozwoju, ładu przestrzennego oraz planowanie, koordynacja, integracja i rozwój publicznego transportu zbiorowego - drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego. Związek będzie mógł także przejmować zadania gminne, ale jedynie na zasadzie dobrowolnych porozumień.

Czytaj też: Sejmik śląski przyjął budżet na 2017 rok. Pieniądze na drogi, kolej, stadion 

Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa - 5 proc. udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na obszarze związku. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Związek metropolitalny tworzony będzie przez Radę Ministrów, która w rozporządzeniu ustali jego granice, nazwę oraz siedzibę władz związku. Organy związku będą tworzone przez przedstawicieli gmin wchodzących w jego skład. Organem stanowiącym będzie zgromadzenie związku metropolitalnego. W jego skład będzie wchodzić po jednym przedstawicielu organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zarząd związku - wybierany przez zgromadzenie - będzie liczył 5 członków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.