PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia: samorządowcy ze Śląska i Zagłębia znów piszą do rządu

  • MIW    2 marca 2016 - 15:17
Metropolia: samorządowcy ze Śląska i Zagłębia znów piszą do rządu
Samorządowcy z GZM liczą na spotkaniem z minister Błaszczakiem. (Fot. : mswia.gov.pl).

• Wciąż nie ma rozporządzeń wykonawczych do ustawy metropolitalnej.
• Władze GZM zwróciły się do ministra Mariusza Błaszczaka z prośbą o spotkanie.
• Powołano specjalny zespół konsultacyjny ds. integracji transportu.
Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza i zarazem przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, a także Andrzej Kotala, przewodniczący zgromadzenia Związku wystosowali kolejne pismo w sprawie ustawy metropolitalnej. Tym razem jego adresatem jest Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Sygnatariusze pisma zwracają się do szefa MSWiA z prośbą o spotkanie w sprawie trybu prac nad rozporządzeniem, określającym tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakres dokumentów, które należy do wniosku dołączyć.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych. W reakcji na to 15 grudnia 2015 na forum zgromadzeniu GZM prezydenci wszystkich 14 miast członkowskich zadeklarowali jednogłośnie wolę wejścia w skład związku metropolitalnego.

To jednak za mało do stworzenia metropolii. Zgodnie ze wspomnianą ustawą granice obszaru metropolitalnego ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów. Do jej kompetencji należy także utworzenie związku metropolitalnego na danym obszarze. Powołany będzie też pełnomocnik wojewody ds. utworzenia związku metropolitalnego.

Dlatego też GZM na koniec 2015 roku wystąpił do premier Beaty Szydło o pilne wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia trybu postępowania w sprawie złożenia wniosku, zakresu składanych dokumentów oraz określenia terminarza prac. Premier skierowała pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako właściwemu do dalszego procedowania. Tyle, że od tamtego czasu sytuacja w sprawie rozporządzeń nie uległa zmianie.

- Miasta tworzące GZM są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by taki związek dla wzmocnienia potencjału aglomeracji powstał. Dlatego zwracamy się z prośbą o spotkanie z panem ministrem. Chcemy aktywnie brać udział w pracach nad rozporządzeniem, tak by jego zapisy precyzyjnie określały tryb postępowania i zakres dokumentów, które chcemy złożyć – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM.

Samorządowcy z GZM podkreślają, że po ich stronie jest gotowy wstępny harmonogram działań zmierzających do utworzenia związku. Powołano także zespół konsultacyjny ds. integracji transportu, złożony z szefów czterech organizatorów transportu publicznego, na czele którego stanął prof. Robert Tomanek z Uniwersytetu Ekonomicznego.

- Zespół zajmie się analizą uwarunkowań związanych z integracją transportu publicznego w przyszłym związku metropolitalnym, z uwzględnieniem dotychczasowych różnic organizacyjnych i sposobów finansowania. Celem jest wypracowanie koncepcji modelu organizacyjnego oraz identyfikacja zagrożeń i punktów krytycznych w systemie transportowym w naszej metropolii– mówi prof. Tomanek.

Jest to, po zespole ds. powołania Związku Metropolitalnego z prof. Dolnickim na czele, kolejny zespół ekspercki wspierający GZM. Opracowane zostały także w biurze GZM dane pokazujące powierzchnię, ludność a także wpływy z podatków dla poszczególnych wariantów.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.