PARTNER PORTALU
 • BGK

Metropolia Śląska będzie liczyła 23 miasta?

 • pt    18 stycznia 2016 - 12:53
Metropolia Śląska będzie liczyła 23 miasta?
Powstanie Metropolii Śląskiej to jeden z punktów rządowego Planu dla Śląska (fot.katowice.eu)

• Prezydenci miast skupionych w Górnośląskim Związku Miast spotkali się z prezydentami i burmistrzami dziewięciu innych miast.
• Związek może zostać powiększony, na co wskazywały warianty opracowane na zlecenie GZM.
• Rozważana jest opcja powiększenia GZM o dziewięć miast wchodzących w obszar wyznaczony w strategii „Śląskie 2020+”.
W GZM powołany został zespół konsultacyjny zajmujący się analizą prawną ustawy metropolitalnej i przygotowujący kolejne kroki formalne oraz rozwiązania, które powinny znaleźć się w aktach wykonawczych do ustawy. Zespół z prof. Bogdanem Dolnickim oraz byłym wojewodą śląskim, Tomaszem Pietrzykowskim na czele jest otwarty na nowych członków.

Na ostatnim spotkaniu GZM obecni byli nie tylko przedstawiciele 14 miast tworzących związek, ale także prezydenci i burmistrzowie Knurowa, Tarnowskich Gór, Wojkowic, Mikołowa, Łazisk Górnych, Bierunia, Będzina, Czeladzi i Radzionkowa.

- Jesteśmy otwarci na miasta spoza GZM, które zechcą brać udział w pracach nad powstaniem Metropolii, teraz lub w przyszłości – mówi przewodniczący zgromadzenia GZM Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa - Ustawa otwiera bowiem drzwi do dodatkowych pieniędzy dla naszych miast.

Wśród zaproszonych są gminy, które formalnie nie mogły być członkiem GZM, ale z którymi związek współpracował np. przy grupowym zakupie prądu. Są przygotowane stosowne wzory uchwał rad miejskich.

Ekspertom pomagają pracownicy biura GZM. Przygotowano już projekt uchwały upoważniającej prezydentów miast GZM do podejmowania działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego.

Rekomendowany projekt został wysłany na początku roku do miast z prośbą o włączenie do porządku obrad najbliższej sesji rady miasta. Teraz otrzymają go kolejne jst.

Zaproponowany został obszar przyszłego związku metropolitalnego w trzech wariantach. Każdy z nich odnosi się do powiązań funkcjonalnych, transportowych, więzi gospodarczych i społecznych, a także planu zagospodarowania przestrzennego województwa.

Opracowane zostały także dane pokazujące powierzchnię, ludność a także wpływy z podatków dla poszczególnych wariantów. Warianty wskazują odpowiednio 14 gmin (miasta GZM), 23 gminy (obszar wyznaczony w strategii „Śląskie 2020+”) oraz 52 gminy (obsługiwane przez 4 operatorów komunikacji zbiorowej KZK GOP, PKM Jaworzno, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry).

- Cieszę się, że zostaliśmy w tym gronie poinformowani o stanie prac nad ustawą o metropoliach – mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. - Przynależność do GZM zawsze budziła nasze zainteresowanie, a mamy dobre doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o zakup energii dla miasta. Niestety formalnie nie mogliśmy być członkiem związku. Jeśli ustawa przyniesie korzyści dla Mikołowa, warto wspólnie pracować nad jej wdrożeniem. Interesują nas szczególnie sprawy związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej pomiędzy miastami przyszłej Metropolii.

- Pamiętajmy o tym, że co najmniej 70 proc. rad miast i gmin położonych w obszarze metropolitalnym, musi wyrazić pozytywną opinię w tej sprawie - dodaje Marcin Krupa, prezydent Katowic – Konieczne są także konsultacje w miastach. Przed nami wiele pracy. Ważne, iż wspólnie ustaliliśmy, że to GZM będzie koordynował te działania. Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok do rozszerzenia współpracy poza GZM.

Zgodnie z ustawą o związkach metropolitalnych, granice obszaru metropolitalnego ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów. Do jej kompetencji należy także utworzenie związku metropolitalnego na danym obszarze. Powołany będzie też pełnomocnik wojewody ds. utworzenia związku metropolitalnego.

Górnośląski Związek Metropolitalny wystąpił już do Prezesa Rady Ministrów o pilne wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia trybu postępowania w sprawie złożenia wniosku, zakresu składanych dokumentów oraz określenia terminarza prac. Premier skierowała pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako właściwemu do dalszego procedowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • jestemprzeciw, 2017-04-04 12:40:26

  No i stało się ....po cichu wprowadzają to co w Warszawie się nie udało
 • Janina Rybka, 2017-03-09 15:59:19

  Dlaczego nie liczycie się z głosem Polaków zamieszkujących rdzenne Ziemie Polskie? Dlaczego pozwalacie aby media proniemieckie lub nawet niemieckie tłumiły głosy Polaków? ... jak np onet.pl lub dziennik zachodni, który to ten ostatni posłużył się szantażem, aby zmusić do kolaboracji. Poprzez taką an...typolską zaporę trudno przebić się głosom przeciwnym metropolii śląskiej, a przynajmniej takiej w myśl propagandy "dracht nacht osten". Prosimy o nie włączanie Ziemi Zagłębiowskiej do metropolii śląskiej.  rozwiń