PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia śląska, wojewoda Jarosław Wieczorek: 1 stycznia 2019 to nie opóźniona, a bezpieczna data

  • pt    26 września 2016 - 10:56
Metropolia śląska, wojewoda Jarosław Wieczorek: 1 stycznia 2019 to nie opóźniona, a bezpieczna data
Związek metropolitalny ma być tworzony z dniem 1 stycznia, z tym że realizację zadań rozpoczynać 1 stycznia roku następnego (fot.wikipiedia.org)

• We wtorek, 27 września rząd PiS zajmie się najnowszym projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
• Wbrew wcześniejszym zapowiedziom wynika z niego, że metropolia powstanie dopiero w 2018 roku, ale na dobre zacznie działać rok później.
• Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nie zgadza się z zarzutami samorządowców  mówiącymi o opóźnieniu.
Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia br. projekt ustawy metropolitalnej dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad).

Czytaj też: Jest nowy projekt ustawy metropolitalnej. Tylko dla Śląska i Zagłębia

Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń.

Samorządowcy krytykują

Związek metropolitalny ma być tworzony z dniem 1 stycznia, z tym że realizację zadań rozpoczynać 1 stycznia roku następnego. Oznacza to, że jeżeli Rada Ministrów wydałaby wkrótce stosowne rozporządzenie (przed 31 lipca 2017 r.), związek powstałby od 1 stycznia 2018 r., a realizację zadań rozpocząłby od 1 stycznia 2019 roku.

Samorządowcy krytykują opieszałe – ich zdaniem – działania rządu, ale Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski przekonuje, że to nic nadzwyczajnego i chodzi przede wszystkim o to, by metropolia zaczęła realizować swoje zadania.

Krótkie terminy

- To rozwiązanie ma stanowić gwarancję bezpiecznego przejęcia ustawowych zadań przez związek metropolitalny. Wydaje się, że wskazane terminy co do zadań są krótkie, jednak możliwe do ich zrealizowania - wyjaśnia wojewoda Jarosław Wieczorek dla "Gazety Wyborczej".

Wojewoda nie zgadza się też z zarzutami mówiącymi o opóźnieniu.

- 1 stycznia 2019 jako konkretna data nie jest zawarta w projekcie ustawy, a jedynie wynika ona z konstrukcji prawnej, mającej na celu zapewnienie bezpiecznego przejęcia i wykonywania ustawowych zadań przez związek metropolitalny - twierdzi Jarosław Wieczorek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.