PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia w woj. śląskim od 2019 roku. Politycy PO: Region straci miliony

  • PAP/MN    20 września 2016 - 14:20
Metropolia w woj. śląskim od 2019 roku. Politycy PO: Region straci miliony
Kwotę ok. 250 mln zł daje przewidziany zarówno w obecnej, jak i projektowanej ustawie 5-procentowy udział związku w wypracowanym na jego terenie podatku dochodowym od osób fizycznych (fot. wikipedia.org)

• Zgodnie z najnowszym rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim faktycznie metropolia rozpocznie działalność od 2019 r.
• PiS zapowiadało, że metropolia będzie działać od 2017 r. - wskazują śląscy politycy PO.
• Akcentują przy tym, że region straci na tym ok. 450 mln zł.
Przygotowany przez MSWiA i przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia br. projekt ustawy metropolitalnej dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad). Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń.

W zamian od kilku miesięcy trwają pracę nad nowym projektem, do którego odnieśli się na wtorkowym briefingu śląscy politycy Platformy Obywatelskiej - wśród nich współautor obowiązującej od 1 stycznia br. ustawy poseł Marek Wójcik. Jak mówił, zamiast wdrożyć obecną ustawę, PiS rozpoczęło "polityczną grę", zapowiadając nowy projekt oraz powstanie metropolii w woj. śląskim od 1 stycznia 2017 r.

"Dziś okazuje się, że zapowiedzi posłów PiS są nic nie warte" - ocenił Wójcik. Zgodnie bowiem z obecną wersją projektu Rada Ministrów ma tworzyć związek wydając rozporządzenie - w przewidzianym terminie do 31 lipca. Związek metropolitalny ma być tworzony z dniem 1 stycznia, z tym że realizację zadań rozpoczynać 1 stycznia roku następnego. Oznacza to, że jeżeli Rada Ministrów wydałaby wkrótce stosowne rozporządzenie (przed 31 lipca 2017 r.), związek powstałby od 1 stycznia 2018 r., a realizację zadań rozpocząłby od 1 stycznia 2019 roku.

"Gdyby wdrożyć w życie obecnie obowiązującą ustawę już od 1 stycznia 2017 r., w regionie zostawałoby dodatkowo 250 mln zł z wypracowanych tu podatków dochodowych. To opóźnienie, do którego doprowadzili posłowie PiS już dziś oznacza więc 250-milionową stratę" - zauważył Wójcik.

Kwotę ok. 250 mln zł daje przewidziany zarówno w obecnej, jak i projektowanej ustawie 5-procentowy udział związku w wypracowanym na jego terenie podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zakłada jednak, że w pierwszym roku działania związku (jeszcze bez realizacji zadań) udział ten wyniesie 1 proc., czyli ok. 50 mln zł. "W pierwszym roku działania metropolii region straci więc dodatkowo 200 mln zł" - wskazał poseł PO. Łącznie oznacza to kwotę 450 mln zł.

"W związku z tym pozostaje nam zaapelować do pani premier o zaprzestanie politycznej gry metropolią i doprowadzenie do wydania rozporządzeń do już obowiązującej ustawy. Tylko w ten sposób da się bowiem ograniczyć straty" - uznał Wójcik. "Apelujemy do pani premier, aby wykonała istniejącą ustawę tak, aby metropolia istniała już od stycznia 2017 r." - uściślił poseł Borys Budka (PO).

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO) akcentował, że nie ma bardziej oczekiwanego w regionie prawa, niż ustawa metropolitalna. Jak zaznaczył, jej brak i faktyczne rozdrobnienie miast, a zatem też prowadzonych przez nie polityk, spowalnia rozwój regionu; niekorzystnie wpływając m.in. na organizację transportu publicznego czy kwestie zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.