PARTNER PORTALU
 • BGK

Metropolia warszawska. Hanna Gronkiewicz-Waltz: Propozycja PiS to cwaniacka walka o przejęcie władzy

 • GP    2 lutego 2017 - 13:59
Metropolia warszawska. Hanna Gronkiewicz-Waltz: Propozycja PiS to cwaniacka walka o przejęcie władzy
Hanna Gronkiewicz-Waltz jest prezydentem Warszawy od 10 lat. (fot.:youtube.com)

• Dla urzędującej prezydent Warszawy propozycja PiS dla Warszawy jest zbędna. Projekt PiS zakłada przyłączenie gmin ościennych do stolicy w ramach jednej metropolii.
• - To będzie decydowanie na Placu Bankowym, co będzie w Legionowie, czy w Piasecznie - komentuje Hanna Gronkiewicz- Waltz.
• Wiceszefowa PO ocenia, że mamy do czynienia z "cwaniacką walką o przejęcie władzy".
PiS forsuje w Sejmie zmianę ustawy o samorządzie Warszawy. Stolica z racji wielkości i znaczenia dla kraju jest jedynym miastem, którego ustrój określa się na poziomie aktu ustawowego. Reszta miast i gmin w Polsce definiuje prawnie ustawa o samorządzie.

Czytaj też:  Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy do zmiany. PiS chce metropolii na skalę Wiednia czy Berlina

Propozycja PiS nie podoba się prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz.

- To (co proponuje PiS) nie jest ani dobre dla gmin ościennych, ani dla Warszawy - akcentowała polityk w czwartek (2 lutego) odpowiadając na pytania dziennikarzy. - To będzie decydowanie na Placu Bankowym co będzie w Legionowie, czy w Piasecznie. W efekcie Piaseczno nie będzie miało dużo do powiedzenia o swoim terytorium (na placu Bankowym w Warszawie mieści się Ratusz Warszawy- przyp.red).

Czytaj też: Wicemarszałek Tyszka ma mocną ocenę projektu PiS dla Warszawy

Dla polityk Platformy, która rządzi Warszawą od 10 lat propozycja PiS to droga do obejścia wyborów samorządowych. Przypomnijmy, że w nowej radzie miasta (wedle propozycji PiS) będzie 18 radnych obecnej Warszawy a 32 spoza jej obecnych granic. - Cwaniacka walka o przejęcie władzy - skwitowała Gronkiewicz-Waltz.

Po tej ostrej wypowiedzi prezydent stolicy uzasadniała, że obecna aglomeracja wokół miasta ma wspólny bilet komunikacji miejskiej bez ustawy, mam ponad 600 milionów złotych wsparcia od Unii Europejskiej (dla ponad 30 gmin) i że ma współpracę na podstawie zintegrowanego planu inwestycyjnego. Te fakty, zdaniem Gronkiewicz-Waltz, jasno pokazują że pomysł PiS jest zbędny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Bogdan Sitnicki, 2017-02-02 18:08:50

  Do w.potega@neostrada.pl: Radny w Strykowie o niczym nie decyduje! Rączki unoszą się "automatycznie" - skostniała konstrukcja - samorząd! Komunikacja Strykowa a Łodzią wielce pożądana przez mieszkańców Strykowa! TO KOMUNIKACJA Z ŻYCIEM. Z KULTURĄ I SZTUKĄ, Z OTWARTYMI LUDŹMI, Z TOLE...RANCJĄ!!! Nie ma dobrej i taniej komunikacji z Łodzią. Strykowski Dom Kultury pod psem!!! Dostęp do kultury w Łodzi, to 15 minut, ale kosztuje emeryta i ucznia tam i z powrotem 10 polskich nominałów - w busach nie ma ulgi. Tak, czy inaczej w Strykowie nic interesującego się nie dzieje - nic się nie zmienia, za wyjątkiem jednego - bo, to wielka atrakcja: - TANIA SIŁA ROBOCZA i ...... magazyny logistyczne. Preferowany zawód to specjalista od wózków widłowych i sortownik towaru, tzw."ochrona". Samorząd zaś z dumą głosi: "DZIĘKI STRATEGI SAMORZĄDU LOKALNEGO, NASZA GMINA NALEŻY DO JEDNEJ Z NAJBOGATSZYCH GMIN W POLSCE!!!". "Do rzeczy: Dlaczego radny wybrany w Legionowie ma decydować o Warszawie?". Odpowiadam pytaniem: A DLACZEGO NIE??? Bardzo podoba mi się Łódź, która tętni życiem innym niż Stryków. Rozwija się inaczej niż Stryków. Nie tylko kultura i sztuka, ale dworzec kolejowy, nowe centrum itd. Radny wybrany w Legionowie, tak sobie myślę, bardziej jest związany z Warszawą, aniżeli z Legionowem. No, chyba, że siedzi w domu i Warszawę odwiedza raz na 2 lata - być może korzysta z dóbr kulturalnych w Legionowie, ale jakich? Gdybym był radnym w Strykowie, byłbym za tym, aby połączyć się z Łodzią w sensie maksymalnej komunikacji z teatrami, galeriami, filharmonią, fajnymi pubami itd. Chciałbym decydować o mieście ŁODZI - moim drugim DOMU:) Pozdrawiam Pana Potęgę gorąco:)  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-02 17:04:59

  Pani Ewa też ma nazwisko. Proponuję nie wstydzić się swojej opinii. Proponuję też nie dyskutować z szyldami. Do rzeczy. Dlaczego radny wybrany w Legionowie ma decydować o Warszawie? Może powinien powstać powiat warszawski, z Legionowem?
 • Bogdan Sitnicki, 2017-02-02 16:28:55

  Do Michał: A Pan Michał co? Broni czyjegoś, czy swojego intere-siku? Leki nie pomagają? "Pisuarze" to wyrażenie niegrzeczne w stosunku do komentującego, który żąda ukarania ew. przestępców. Mowa nienawiści już jest karana, a i tutaj nikt nie jest anonimowy. Dlaczego Pan Michał wstydzi... się rodowego nazwiska? Chętnie posłuchamy eleganckiej odpowiedzi tryskającego zdrowiem patrioty polskiego - co stracił??? Wiarę w Boga, czy pieniądze? Może moglibyśmy w czymś pomóc panie Michale - krzyk rozpaczy? Pani Ewa nie jest sama!  rozwiń