PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolie: Czas na likwidację ustawowych zwolnień i ulg w podatkach

  • KDS    22 marca 2018 - 11:01
Metropolie: Czas na likwidację ustawowych zwolnień i ulg w podatkach
Dokument przyjęty podczas Rady UMP został skierowany do resortu finansów. (fot. PTWP)

Zapisy mówiące o zmianie wzoru wyliczania wskaźnika zadłużenia samorządów, likwidacji ustawowych zwolnień i ulg w podatkach oraz opłatach lokalnych znalazły się w stanowisku jakie Unia Metropolii Polskich przekazała do Ministerstwa Finansów.
  • 21 marca Rada Unii Metropolii Polskich (UMP), którą tworzy 12 prezydentów miast członkowskich, zebrała się na corocznym spotkaniu. 
  • Efektem jest m.in. przyjęte stanowisko w sprawie zmian w systemie podatków i opłat lokalnych oraz w ustawie o finansach publicznych. 
  • Dokument został skierowany do resortu finansów. 

W przyjętym stanowisku (pełną treść zamieszczamy w dziale Multimedia) UMP w kwestii systemu podatków i opłat lokalnych zaproponowano m.in. likwidację ustawowych zwolnień i ulg w podatkach i opłatach lokalnych i wprowadzenie możliwości stosowania takich ulg - zgodnie z prowadzoną polityką osiedleńczą - przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.

Prezydenci największych miast wskazują też, że do czasu likwidacji ustawowych zwolnień i ulg należy wprowadzić obowiązek każdorazowej nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zatrzymując proces uchwalania nowych zwolnień i ulg w innych ustawach prawa materialnego. 

UMP proponuje ponadto zastąpienie podatku rolnego i leśnego podatkiem od nieruchomości o obniżonej stawce dla gruntów rolnych, z zastrzeżeniem, że obniżona stawka nie dotyczy gruntów będących w posiadaniu przedsiębiorcy lub podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą i niezajętego na działalność rolniczą.

Czytaj więcej: Inwestycji dużo, ale może być jeszcze więcej

- Wprowadzenie takiej zmiany ujednolici system deklaracji i poboru podatku od nieruchomości - czytamy w stanowisku. 

Unia Metropolii Polskich wnioskuje też o zmianę w art. 243 ustawy o finansach publicznych
(chodzi o "słynny" indywidualny wskaźnik zadłużenia - przyp.red.). Miałoby to zwiększyć efektywności wykorzystania środków z UE przez JST, dostosowanie limitów obsługi spłaty długu do rzeczywistej zdolności kredytowej jednostki oraz wyeliminowanie błędów zniekształcających wskaźnik limitujący spłaty długu. 

Czytaj też: Skarbnicy: Indywidualny wskaźnik zadłużenia tworzy patologie

W stanowisku znalazła się również propozycja poszerzenia katalogu wyłączeń z limitu spłaty długu. Miałaby ono dotyczyć jednorazowych transakcji związanych z wcześniejszą spłatą środkami własnymi lub nowym długiem o niższych kosztach obsługi, wykupów papierów wartościowych, spłat kredytów i pożyczek wraz z należnymi odsetkami, opłatami i prowizjami w związku: z restrukturyzacją zadłużenia skutkującą zwiększeniem kosztów obsługi, realizacją przedsięwzięć ekonomicznie efektywnych, realizacją przedsięwzięć istotnych dla rozwoju gospodarczego regionu i/lub kraju, po uzyskaniu zgody Ministra Finansów i pozytywnej opinii RIO.

W przypadku cofnięcia zgody MF lub zmiany opinii RIO na negatywną, wyłączenie obowiązywać miałoby, zgodnie z propozycją, w terminie do 90 dni po otrzymaniu przez JST decyzji MF lub opinii RIO.

- Proponowana zmiana ułatwi aktywne zarządzanie długiem. Pozwoli na wcześniejszą spłatę zadłużenia, ułatwi jego restrukturyzację oraz da możliwość wykorzystania posiadanych własnych wolnych środków finansowych do spłaty istniejącego zadłużenia - czytamy w stanowisku UMP.

Ponadto - jak wskazują przedstawiciele Metropolii, umożliwi realizację projektów efektywnych ekonomiczne, lub projektów ważnych z punktu widzenia rozwoju gospodarczego regionu i kraju.

Organizacja postuluje także m.in. odbiurokratyzowanie finansów JST. W tej kwestii proponuje ograniczenie dokonywania zmian w budżecie tylko do grup paragrafów, z obowiązkiem prezentowania pełnych szczegółów w sprawozdawczości. Docelowo - podjęcie prac w zakresie zmiany klasyfikacji budżetowej z opcją jej uzadaniowienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.