PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolitalna biała księga w październiku

  • PAP    26 września 2012 - 13:40
Metropolitalna biała księga w październiku

Prawdopodobnie w październiku Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zaprezentuje białą księgę zawierającą rozwiązania prawne mające usprawnić funkcjonowanie metropolii - poinformowała wiceminister w MAC Magdalena Wilamowska.
"W najbliższych tygodniach chcemy zaprezentować białą księgę dotyczącą obszarów metropolitalnych. Myślę, że jeszcze w październiku ten materiał zostanie przedstawiony" - powiedziała wiceminister administracji i cyfryzacji po środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czytaj też: Metropolitalny żal do ministra

Jak powiedziała, biała księga zostanie zaprezentowana na posiedzeniu zespołu ds. funkcjonowania obszarów metropolitalnych i miejskich Komisji. Zaznaczyła, że "jeżeli taka będzie wola strony samorządowej biała księga zostanie omówiona również na posiedzeniu plenarnym komisji wspólnej rządu i samorządu".

Dodała, że w dokumencie nie będzie propozycji "twardych rozwiązań". "Większość strony samorządowej takich rozwiązań nie popiera. Będą to raczej rozwiązania usprawniające współpracę i wspólną realizację zadań na obszarach metropolitalnych" - powiedziała Wilamowska.

MAC w kwietniu przedstawiło zieloną księgę dotyczącą reformy obszarów metropolitalnych, która stanowiła podsumowanie dotychczasowej debaty na temat metropolii. Miała ona formę interaktywnego formularza zamieszczonego na stronie internetowej MAC. Samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji samorządowych mogli zapoznać się z krótkim wprowadzeniem do każdego z ośmiu proponowanych tematów i później odpowiedzieć na postawione w formularzu pytania.

Konsultacje trwały do końca maja. Pytano o kształt metropolii; m.in. o zasady, na jakich powinny one funkcjonować np. czy na zasadzie wolnej woli współpracy, czy być może po powołaniu powiatu metropolitalnego. Inne pytanie dotyczyło tego, jakie problemy powinna rozwiązywać metropolia - społeczne, czy tylko transportowe. MAC deklarował, że celem zielonej księgi jest uporządkowanie dyskusji na temat rozwiązań prawnych dla przyszłych obszarów metropolitalnych w Polsce. Resort otrzymał łącznie 158 odpowiedzi.

Czytaj też: 158 odpowiedzi do metropolitalnej zielonej księgi 

Na posiedzeniu komisji pod koniec czerwca podsumowano wyniki konsultacji. Wynika z nich, że, ci, którzy wzięli udział w ankiecie, opowiadają się w większości za tworzeniem związków międzygminnych, ewentualnie gminno-powiatowych. Ankietowani byli w większości zdania, że proces powinien być oddolny, a związki międzygminne powinny powstawać w konkretnym celu - do wykonywania jednego lub kilku zadań. Może to być np. tworzenie wspólnych planów przestrzennych, przygotowywanie strategii rozwoju całego obszaru, czy usprawnienie organizacji transportu publicznego.

Wśród większości uczestników konsultacji nie zyskała poparcia idea przyjęcia ustawy wyznaczającej, gdzie i jak mają powstać metropolie.

"Trzeba szukać rozwiązań, które będą ramowe i elastyczne, które nie będą narzucały jednego modelu, nie będą zaadresowane do jednego miejsca geograficznego w kraju, ale stworzą w różnych miejscach, zależnie od typu aglomeracji, różne narzędzia, które będzie można wybierać i wzmacniać kooperację" - powiedział w lipcu w Zabrzu szef MAC Michał Boni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.