PARTNER PORTALU
  • BGK

MF: Oprocentowanie pożyczki dla Mazowsza na preferencyjnym poziomie

  • PAP    5 września 2014 - 16:30
MF: Oprocentowanie pożyczki dla Mazowsza na preferencyjnym poziomie

- Oprocentowanie pożyczki dla Mazowsza ustalono na preferencyjnym poziomie, poniżej rynkowego kosztu pozyskania kapitału - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.
Mazowsze podpisało z resortem finansów umowę ws. 246 mln zł pożyczki, która ma zostać przeznaczona na spłatę janosikowego. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podało w czwartek w komunikacie, że odsetki od pożyczki wyniosą co najmniej 116,5 mln zł. Zaznaczono, że władze województwa nie godzą się na takie traktowanie samorządu.

"To pokazuje absurd tej całej sytuacji. Z jednej strony Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które są stosowane, są niezgodne z konstytucją, z drugiej strony urzędnicy Ministerstwa Finansów trwają w przekonaniu o ich słuszności, doprowadzając województwo mazowieckie do niewypłacalności finansowej i do zahamowania jego rozwoju" - powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Czytaj też: Mazowsze wzięło pożyczkę na janosikowe

Ministerstwo finansów wyjaśniło, że przepisy, na podstawie których została udzielona pożyczka nie pozwalają, by była ona nieoprocentowana (województwo wnosiło o ustalenie oprocentowania w wysokości 0,01 proc.). Ustalono oprocentowanie w wysokości połowy stopy redyskonta weksli w NBP, nie mniej jednak, niż 3 proc. w skali roku. MF podkreśliło, że zasada ta dotyczy wszystkich jednostek, którym dotychczas udzielono pożyczki z budżetu państwa w ramach postępowań ostrożnościowych i naprawczych.

"Wysokość tego oprocentowania została ustalona na preferencyjnym poziomie, poniżej rynkowego kosztu pozyskania kapitału, ze względu na pomocowy charakter tego instrumentu finansowego" - napisano.

Czytaj też:  Janosikowe - zmiany wedlug samorzadowców

Według MF wysokość wyliczonych przez województwo Mazowieckie kosztów odsetkowych jest determinowana nie tylko wysokością oprocentowania, lecz również zaproponowanym przez samorząd harmonogramem spłaty pożyczki (25 lat z 5-letnim okresem karencji). "Koszty te mogłyby być mniejsze w sytuacji skrócenia okresu spłaty pożyczki, na co wskazywało Ministerstwo Finansów w swojej korespondencji" - dodano.

Zgodnie z umową pożyczka powinna zostać spłacona wraz z odsetkami do dnia 30 czerwca 2039 r., a spłata pierwszej raty kapitału nastąpi dopiero 30 czerwca 2020 r.

Wskazano, że pożyczka może być przeznaczona jedynie na spłatę janosikowego. W pierwszej kolejności pożyczka zostanie przeznaczona na spłatę zaległości za lata 2013 i 2014 z tytułu obowiązkowych rocznych wpłat do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej dla województw.

Sejmik Mazowsza zdecydował w kwietniu o wystąpieniu do Ministerstwa Finansów o długoterminowe pożyczki (246 mln zł i 153 mln zł) na finansowanie planowanego tegorocznego deficytu województwa i na wpłaty janosikowego. W maju Struzik poprosił ministra finansów Mateusza Szczurka o to, by pożyczka była nieoprocentowana. Minister zdecydował jednak o udzieleniu 246 mln 527 tys. 895 zł pożyczki, oprocentowanej na 3 proc. w skali roku.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego br. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł), zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.