PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe janosikowe do końca roku

  • raf    7 stycznia 2016 - 14:15
Nowe janosikowe do końca roku
W marcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją są przepisy w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim nie gwarantują stabilności finansowej samorządom. (fot.:stopjanosikowe.pl)

W tym roku ma być gotowy projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dotyczący tzw. janosikowego, czyli systemu korekcyjno-wyrównawczego dla JST.
O sprawie napisał Jan Grabiec, poseł z Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że w marcu 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją są przepisy w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim nie gwarantują stabilności finansowej samorządom. Na naprawę przepisów - teoretycznie - prawodawca ma 18 miesięcy.

Do tej pory nie przegłosowano jednak ustawy, która w systemowy sposób rozwiązywałaby powyższy problem. W październiku 2014 r. Sejm znowelizował jedynie ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki temu w 2015 r. Mazowsze zapłaciło mniejsze janosikowe. Nowelizacja ta zyskała miano „protezy”. W 2015 poprzedni parlament powtórzył ten manewr.

Przepisy są obecnie skonstruowane w taki sposób, że żadne województwo nie otrzyma mniej środków, niż otrzymałoby, gdyby obowiązywała ustawa w brzmieniu, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.