MF zachęca do uczciwego płacenia podatków

W czwartek, ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów na temat wykorzystywania dochodów z podatków przez państwo - podał resort w komunikacie. Akcja ma m.in. zachęcić obywateli do uczciwego płacenia podatków.
MF zachęca do uczciwego płacenia podatków
"Jak bardzo taka akcja jest potrzebna w Polsce, pokazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Finansów w październiku 2012 r., które wskazują, że co trzeci Polak traktuje płacenie podatków jako nieprzyjemny obowiązek i nie wie, na co podatki są przeznaczane. Chcemy pokazać, że właśnie dzięki dochodom z podatków finansowana jest działalność szkół czy szpitali, powstają nowe drogi i stadiony, możemy wspierać organizacje pożytku publicznego" - poinformował MF w czwartkowym komunikacie.

Podkreślono, że akcja pokazująca zależność między podatkami a wydatkami państwa ma za zadanie edukować obywateli, że "wszyscy oni są zobowiązani do ponoszenia świadczeń publicznych". "Bez ich wkładu budżet państwa nie sprostałby zaspokajaniu niezbędnych potrzeb społecznych" - stwierdzono.

Jak wskazał resort, główne działania kampanii prowadzone będą w oparciu o stronę internetową www.znaszychpodatkow.pl, na której podatnik znajdzie materiały informacyjne dotyczące idei i założeń kampanii. "Ponadto znajdą się tam materiały z obszaru budżetu i podatków oraz aplikacja interaktywna pokazująca konkretnemu podatnikowi przy wykorzystaniu budżetowania zadaniowego w jaki sposób dystrybuowane są jego podatki" - napisano w komunikacie MF.

Dodano, że częścią akcji są filmy edukacyjne pokazujące związek między płaceniem podatków a ich późniejszym wpływem na takie dziedziny życia jak edukacja, sport, bezpieczeństwo i pomoc potrzebującym.

"W filmach charytatywnie wzięli udział: aktorka Ewa Błaszczyk, kardiochirurg prof. Jacek Moll, medalista olimpijski Szymon Kołecki oraz rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski" - wskazano

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

A mnie się wydaje, że moje podatki idą na:
mordowanie irakijczyków,
mordowanie afgańczyków,
wspieranie działalnosci terrorystycznej na Białorusi,
utrzymywanie sztucznego państwa Kosowa,
wojnę w Mali,
emerytury 40000 sukienkowych,
senackie i sejmowe pr
...emie,
sute odprawy dla nieudaczników, itp, itd.
A ulica, przy której mieszkam nie była odśnieżona od 20 lat, bo na to nie ma pieniędzy, moich pieniędzy !!!
rozwiń

podatnik, 2013-02-22 10:07:44 odpowiedz

Minister nawoływać może, ale jak w ciagu ostatniego półwiecza widać, takie nawoływania niewiele dadzą. Trzeba zrobić poważny gest w kierunku Obywateli. Na przykład zmienić prawo podatkowe, prawo pracy i prawo ubezpieczeń społecznych tak, aby wszyscy poczuli się równi. Trzeba zmienić Konstytucję, wpr...owadzić autentyczną demokrację obywatelską, aby wszyscy wiedzieli na co mają płacić i jakie z tego płacenia osiągną korzyści. Także trzeba ograniczyć somowolę polityków i partii politycznych. To są warunki konieczne, aby Obywatele zaczęli poważnie traktować Państwo. rozwiń

P.R.L., 2013-02-22 09:05:23 odpowiedz

Problemem jest nie tyle brak wiedzy, na co przeznaczone są podatki (bo aż mi się nie chce wierzyć, że 1/3 Polaków nie potrafi wymienić przynajmniej kilku dziedzin finansowanych z podatków), co raczej zasadność ich wydawania i efekty, które z tych pieniędzy wynikają. Można mieć opory przed płaceniem ...podatków, jeśli na wizytę u specjalisty czeka się miesiącami, a dzieciak uczy się w przeładowanej klasie. Że o funkcjonowaniu policji nie wspomnę. rozwiń

krzyciel, 2013-02-22 08:39:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE