Mianowani urzędnicy zablokują zwolnienia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 09-05-2011
  • drukuj
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie jutro, czy w urzędach rozpocznie się redukcja zatrudnienia. Jeśli ustawa będzie zgodna z konstytucją, zwolnienia ruszą we wrześniu.
Mianowani urzędnicy zablokują zwolnienia

Jeśli sędziowie podzielą wątpliwości prezydenta i uznają, że przepisy są sprzeczne z konstytucją, a ustawa nie może bez nich funkcjonować, urzędnicy nie będą musieli się martwić o utratę pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przepisy o redukcji trafią wtedy do kosza. Z kolei jeśli będą one zgodne z ustawą zasadniczą, Sejm w błyskawicznym tempie może zaktualizować terminy wymagane do przeprowadzania redukcji.

Prezydent nie podpisał ustawy o redukcji zatrudnienia m.in. dlatego, że miał wątpliwości co do zakresu, w jakim dopuszcza ona wypowiedzenie stosunków pracy pracownikom zatrudnionym na podstawie mianowania. Podlegają oni bowiem szczególnej ochronie przed zwolnieniem.

Nawet w razie likwidacji urzędu jego szef powinien zagwarantować mu przeniesienie do innej instytucji. Tymczasem ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie wyłącza ich z redukcji etatów (w przeciwieństwie do np. działaczy związkowych czy społecznych inspektorów pracy).

W efekcie urzędy mogły zwalniać m. in. absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którzy też otrzymują status urzędnika służby cywilnej. A koszt wykształcenia takiej osoby dla budżetu państwa to blisko 200 tys. zł podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie rozumiem. Jeśli jest ktoś niepotrzebny społecznie, to musi być wynagradzany? Ależ to sprzeczne z podstawową zasadą konstytucyjną. Sprzeczna więc jest jakaś bzdurna ustawa, która takie uprawnienia wybiórczo komuś nadała. I to ta ustawa musi być uchylona. Co za konstytucjonalistów mamy. Rzymianie ...się w grobie przewracają. Niech szuka pracy. rozwiń

Iudex , 2011-05-09 08:24:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU