PARTNER PORTALU
  • BGK

Mianowani urzędnicy zablokują zwolnienia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 maja 2011 - 05:13
Mianowani urzędnicy zablokują zwolnienia

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie jutro, czy w urzędach rozpocznie się redukcja zatrudnienia. Jeśli ustawa będzie zgodna z konstytucją, zwolnienia ruszą we wrześniu.
Jeśli sędziowie podzielą wątpliwości prezydenta i uznają, że przepisy są sprzeczne z konstytucją, a ustawa nie może bez nich funkcjonować, urzędnicy nie będą musieli się martwić o utratę pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przepisy o redukcji trafią wtedy do kosza. Z kolei jeśli będą one zgodne z ustawą zasadniczą, Sejm w błyskawicznym tempie może zaktualizować terminy wymagane do przeprowadzania redukcji.

Prezydent nie podpisał ustawy o redukcji zatrudnienia m.in. dlatego, że miał wątpliwości co do zakresu, w jakim dopuszcza ona wypowiedzenie stosunków pracy pracownikom zatrudnionym na podstawie mianowania. Podlegają oni bowiem szczególnej ochronie przed zwolnieniem.

Nawet w razie likwidacji urzędu jego szef powinien zagwarantować mu przeniesienie do innej instytucji. Tymczasem ustawa o racjonalizacji zatrudnienia nie wyłącza ich z redukcji etatów (w przeciwieństwie do np. działaczy związkowych czy społecznych inspektorów pracy).

W efekcie urzędy mogły zwalniać m. in. absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którzy też otrzymują status urzędnika służby cywilnej. A koszt wykształcenia takiej osoby dla budżetu państwa to blisko 200 tys. zł podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Iudex , 2011-05-09 08:24:15

    Nie rozumiem. Jeśli jest ktoś niepotrzebny społecznie, to musi być wynagradzany? Ależ to sprzeczne z podstawową zasadą konstytucyjną. Sprzeczna więc jest jakaś bzdurna ustawa, która takie uprawnienia wybiórczo komuś nadała. I to ta ustawa musi być uchylona. Co za konstytucjonalistów mamy. Rzymianie ...się w grobie przewracają. Niech szuka pracy.  rozwiń