PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta chcą więcej pieniędzy z podatków

  • GK    29 listopada 2011 - 12:44
Miasta chcą więcej pieniędzy z podatków

Związek Miast Polskich wystąpił z pomysłem projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach samorządów, w której zostanie zwiększona wielkość udziałów w PIT.
Od trzech lat miasta z niepokojem przyjmują fakt pogarszającego się stanu finansów samorządowych, który jest efektem zmian prawnych, wprowadzanych bez respektowania zasad zawartych w art. 167 Konstytucji RP. Ubytki w dochodach własnych JST, będące wynikiem zmian ustawowych, nie są rekompensowane.

Czytaj też: Miasta wpadły w tarapaty finansowe

Nowe zadania są przekazywane bez wystarczających środków finansowych. Wprowadza się nowe (generujące wzrost kosztów) standardy realizacji zadań własnych miast, gmin i powiatów, którym nie towarzyszy wzrost zasilania finansowego.

Czytaj też: Rząd postawił samorządy pod ścianą

Związek Miast Polskich wystąpił z pomysłem projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST, w której zostanie zwiększona wielkość udziałów w PIT. Ma to być właśnie rekompensata za utracone dochody. Zmiana ta będzie opierać się na dokładnych wyliczeniach ubytków ustawowych z lat 2007-2011. Biuro ZMP dokonało już obliczeń za lata 2007-2009.

Ryszard Grobelny, prezes ZMP wskazuje (zabierz głos/oceń prezydenta) na nowe obciążenia dla finansów samorządów, jakie niosą zapowiedzi rządu dotyczące np. podniesienia o dwa punkty procentowe po stronie pracodawców składki rentowej czy wzrostu akcyzy. Jedynym z celów tej inicjatywy ma być powstrzymanie dalszego spadku dochodów JST i nagłośnienie problemu, aby w przyszłości parlamentarzyści, narzucając nowe zadania dla samorządów bez wskazania źródeł finansowania, byli bardziej świadomi konsekwencji swoich decyzji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2011-11-30 08:45:56

    Słusznie i sprawiedliwie