• PARTNERZY PORTALU

Miasta dostaną 600 mln euro na niskoemisyjne inwestycje

Wiceszef MIR Waldemar Sługocki zapowiedział, że do miast subregionalnych, czyli tych, które nie są wojewódzkimi, trafi 600 mln euro na inwestycje w niskoemisyjny transport miejski.
Miasta dostaną 600 mln euro na niskoemisyjne inwestycje
(fot. flickr/magro_kr)

W czwartek (14 maja) w Sejmie posłanki PO Zofia Czernow i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska zwróciły uwagę, że program "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 wyklucza możliwość systemowego wsparcia miast subregionalnych, czyli dużych ośrodków miejskich niebędących wojewódzkimi. Jak mówiły, to oznacza dla nich brak możliwości finansowania z pieniędzy UE projektów dotyczących niskoemisyjnego transportu publicznego i termomodernizacji czy inwestycji w odnawialne źródła energii. Oceniły, że jest to "niesprawiedliwa polityka wobec dużych ośrodków niebędących województwami".

Wiceszef MIR Waldemar Sługocki zauważył, że w programie "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 zarezerwowano znaczącą kwotę dla miast wojewódzkich. "Myślę o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. W związku ze zmianą globalnego podejścia Komisji Europejskiej do sektora transportu z programu +Infrastruktura i Środowisko+ wypadły miasta subregionalne w dwóch komponentach - niskoemisyjny transport miejski oraz promowanie strategii niskoemisyjnej dla wszystkich rodzajów terytoriów, w szczególności obszarów miejskich" - zaznaczył.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to wspólne projekty miast wojewódzkich i przylegających do nich gmin z pieniędzy UE. Chodzi o inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, edukację i zdrowie.

Wsparcie dla miast subregionalnych

Sługocki mówił, że MIR analizuje potrzeby miast subregionalnych w zakresie budowy niskoemisyjnego transportu miejskiego. "600 mln euro będzie przeznaczone na realizację transportu miejskiego w miastach subregionalnych" - zapowiedział. Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie instrumentu finansowego, ale nie ze środków europejskich, bo takiej możliwości już nie mam. "Nie mamy możliwości, aby otworzyć negocjacje z Komisją Europejską i na nowo negocjować kształt programu operacyjnego, ale staramy się wygenerować środki z budżetu państwa w cyklu wieloletnim, (...) na czas trwania tej perspektywy finansowej realizowanej z budżetu UE" - zaznaczył.

MIR - jak zapowiedział Sługocki - podjęło stanowisko, by miasta subregionalne mogły realizować inwestycje w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" dotyczące modernizacji energetycznej budynków publicznych. Chodzi o te będące własnością rządu, jednostek budżetowych czy szkół wyższych. "Konkurs będzie ograniczony i dedykowany do zamkniętego grona beneficjentów, czyli miast subregionalnych, (...) które zostały zdefiniowane w koncepcji przestrzennego gospodarowania kraju. (...)W najbliższy poniedziałek i wtorek będzie obradować komitet monitorujący, który - mam nadzieję - przyjmie kryteria. To umożliwi realizację tychże inwestycji" - dodał.

Sługocki podkreślił, że marszałkowie woj. powinni zrewidować swoje podejście wobec miast subregionalnych i zastanowić się nad ich finansowym wsparciem z RPO.

Program "Infrastruktura i Środowisko" to największe źródło funduszy UE dla Polski, przeznaczone na inwestycje w latach 2014-2020, o wartości 27,4 mld euro. Pieniądze te będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

Program będzie wspierał m.in. rozwój infrastruktury transportowej, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną oraz przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i kulturą. Po unijne wsparcie będą mogły sięgnąć samorządy i przedsiębiorcy, głównie duże firmy. Większy niż dotąd nacisk będzie położony m.in. na redukcję emisji.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE