PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta na prawach powiatu obowiązkowo z budżetem obywatelskim

  • PAP/rs    7 grudnia 2017 - 17:28
Miasta na prawach powiatu obowiązkowo z budżetem obywatelskim
Przyjęta przez komisję zmiana zakłada obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu. Fot. Fotolia

Za obowiązkowym budżetem obywatelskim w miastach na prawach powiatu opowiedziała się sejmowa komisja nadzwyczajna, która w czwartek po godz. 16 powróciła do prac nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym oraz w ustawach samorządowych autorstwa PiS.
• Przyjęta przez komisję zmiana zakłada obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego w miastach na prawach powiatu.

• Według projektu, wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy będącej miastem na prawach powiatu zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Budżet obywatelski był pierwszą kwestią omawianą przez komisję. Po niej ogłoszona została półgodzinna przerwa.

Marek Sowa z Nowoczesnej proponował, by zaproponowany w projekcie próg 0,5 proc. wydatków nie był ograniczony wyłącznie do miast na prawach powiatu, ale dotyczył wszystkich gmin. Jego poprawka została odrzucona.

Zgodnie z zapowiedzią w czwartek komisja może zająć się m.in. kwestią dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przedstawiciel wnioskodawców Łukasz Schreiber (PiS) poinformował na wtorkowym posiedzeniu, że propozycja ta jest analizowana konstytucyjnie.

Projekt PiS przewiduje wprowadzenie zasady dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczonej od następnej kadencji samorządowej 2018-2022.

Komisja, która pracuje od zeszłego tygodnia, dotychczas pozytywnie zaopiniowała m.in. propozycję, która dotyczy możliwości kandydowania do rady gminy i powiatu osób spoza obszaru działania rady, zniesienia dwudniowych wyborów, definicji znaku "x" w kratce na karcie wyborczej oraz propozycję, by siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej było powoływanych przez Sejm.

Posłowie opowiedzieli się za zmianą sposobu wyboru PKW oraz za wygaszeniem kadencji obecnej PKW po wyborach parlamentarnych 2019 r., a także za wprowadzaniem ordynacji proporcjonalnej w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y).

Zgodzono się również, by komisarz wyborczy (a nie władze samorządowe) dokonywał podziału gminy na obwody głosowania

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.