PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasta narzekają na przywileje obwarzanków

 • przegląd prasy/DGP    10 lipca 2013 - 07:49
Miasta narzekają na przywileje obwarzanków

Wyższą subwencję wyrównawczą powinny dostać gminy, które mają za sąsiada obwarzanek?
"Oni żyją z subwencji, a my tracimy". Obwarzanki zaciskają pętlę na finansach małych miast - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta wylicza, że dziś tylko 183 z niemal 2,5 tys. gmin w Polsce nie otrzymuje dodatkowego zastrzyku pieniędzy, czyli subwencji, w ramach systemu wyrównawczego. Coraz więcej samorządowców jest zdania, że istniejący od 2003 r. system wyrównywania dochodów jest niesprawiedliwy - szczególnie dla małych miast, które mają za sąsiada wiejską gminę o tej samej nazwie, tzw. obwarzanka.

W Polsce jest 159 takich par. Przykład? Miasto Bochnia w ogóle nie dostanie subwencji wyrównawczej w tym roku, a jej obwarzanek, gmina Bochnia - niemal 7,8 mln zł.

Rozwiązaniem byłoby zwiększenie subwencji wyrównawczej o 10 proc. dla gmin do 5 tys. mieszkańców i o dalsze 10 proc. dla małych miast mających swojego obwarzanka, kosztem tego ostatniego. Taki postulat został zgłoszony na posiedzeniu zespołu ds. finansów publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na której obecni byli przedstawiciele resortu finansów.

- To powinno sprzyjać łączeniu tych gmin - sądzi cytowany przez "DGP" Eugeniusz Gołembiewski Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz miasta Kowal i wiceprezes Unii Miasteczek Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • merdok, 2013-07-10 14:29:18

  Głupawe tłumaczenia! Jak sama nazwa wskazuje subwencja wyrównawcza z budzetu państwa stanowi wyrownanie dochodów gmin, ktore mają niskie dochody własne. W powyższym przypadku wskaźnik dochodów podatkowych jest znaczaco wyższy w miescie Bohnia niż w "obwarzanku". Wyrównanie dochodów służ...y przede wszystkim realizacji zadań gmin na podobnym poziomie dla mieszkańców w obu gminach. Gmina to nie prywatny folwark tzw. samorządowców lub dojna krowa dla układzików. Samorządy mają ustawowo określone zdania do realizacji i do tego przyporządkowano odpowiedni układ algorytmu dochodów. Ktoś kto pisze takie bzdury oraz ktoś, kto z samorządów to popiera zaprzecza idei samorzadności i pomocniczości w realizacji zadań publicznych.  rozwiń
 • Metropolita., 2013-07-10 12:16:29

  Obwarzanki metropolitarne dla innych miast są szkodliwe.Gminy wokół siebie wspierają,a dalsze gminy i miasteczka powolutku umierają i z czasem status stracą!
 • Passtartowy, 2013-07-10 11:12:18

  Całościowy zapis koncepcji łączenia gmin można znaleźć w tekście think tanku Forum Od-nowa na ich stronach www (forumodnowa.pl).