PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasta nie chcą ograniczenia kadencyjności

 • GK    27 grudnia 2012 - 10:56
Miasta nie chcą ograniczenia kadencyjności

Związek Miast Polskich negatywnie zaopiniował projekt kodeksu wyborczego, który wprowadza ograniczenie sprawowania funkcji publicznej do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Na posiedzeniu zarządu ZMP w Zgierzu z oburzeniem odniesiono się do stwierdzeń zawartych w uzasadnieniu tego projektu, takich jak „blokowanie mechanizmów demokratycznych", „relacje korupcjogenne" czy „u ludzi, którzy długo sprawują władzę po latach występuje marazm i brak inicjatywy".

Marek Miros, wiceprezes ZMP zwrócił uwagę, że jeśli parlamentarzyści chcą wprowadzać ograniczenia w pełnieniu funkcji publicznych, powinni rozpocząć od ograniczenia kadencji dla siebie.

Czytaj też: Próg frekwencyjny przy referendach odwoławczych powinien zostać zniesiony?

- Te same zarzuty zawarte w uzasadnieniu można skierować pod adresem posłów i senatorów - mówił wielokadencyjny burmistrz Gołdapi.

Obecnie w Polsce 6 kadencję sprawuje 27 burmistrzów i 176 wójtów. Od 2006 r., czyli od wprowadzenia wyborów bezpośrednich, około ¾ wójtów, burmistrzów i prezydentów rządzi ponad 3 kadencję. Według ZMP, osoby sprawujące funkcję publiczną, szczególnie w mniejszych ośrodkach, są pozbawieni często szans na realizację zawodową, bo wypadają z rynku pracy.

Czytaj też: Liczbę kadencji powinien określać wyborca, czy ustawa?

Jak informuje Związek Miast Polskich podczas posiedzenia negatywnie oceniono cały projekt, powołując się na wcześniejsze systemowe stanowiska ZMP. Uznano, że funkcja wójta nie spełnia kryteriów stanowiska, które podlega ograniczeniu do określonej liczby kadencji. Ograniczeniu podlegają te funkcje, gdzie nikt nie ma władzy kontrolnej, stanowiącej (np. prezydent RP, rektor szkoły wyższej).

Ograniczenie możliwości pełnienia funkcji samorządowych do dwóch kadencji, to ograniczenie biernego prawa wyborczego, które jest niekonstytucyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • kora, 2012-12-28 11:15:15

  skoro miasta nie chca ograniczen, to na pewno zrobia wszystko zeby ich nie bylo
 • SWAT, 2012-12-28 10:21:33

  ALE PRZECIEŻ TAK NIE MOŻNA...TAK DRĘCZYĆ LUDZI...
 • podpisałem, 2012-12-27 22:30:09

  No cóż, poprzednie komentarze są jednoznaczne. ZMP po raz kolejny pokazuje, że za nasze pieniądze broni tylko partykularnych interesów swoich członków.