PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta o janosikowym: system wyrównawczy we wszystkich strukturach na raz

  • pt    21 lipca 2014 - 13:48

System nie powinien zmieniać kolejności - gmina najbiedniejsza nie powinna po otrzymaniu subwencji wyrównawczej znaleźć się w środku stawki – uważają samorządowcy z miast.
Zarząd Związku Miast Polskich analizował projekt o ustawy o dochodach JST, dotyczący janosikowego. Odnosi się on tylko do województw (na dwa lata ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego) i jest jednym z dwóch projektów, nad którym trwają obecnie prace.

Członkowie zarządu zwracali uwagę, że powinno się ustalać system wyrównawczy we wszystkich strukturach na raz. Regulacja powinna też wzorować się na zasadach Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, w szczególności na artykule 9, ustęp 4, który mówi, na czym powinien opierać się system wyrównawczy - ma on z jednej strony brać pod uwagę zróżnicowanie dochodów, ale z drugiej różnicowanie kosztów realizacji zadań.

Tymczasem w nowelizacji ustawy jako jedyne kryterium zróżnicowania subwencji regionalnej proponuje się poziom bezrobocia, zróżnicowania wymagają wg projektu także koszty realizacji zadań infrastrukturalnych, czyli budowy i utrzymania dróg. Rozwiązaniem mają być tu dotacje w gestii Ministerstwa Finansów.

Przedstawiciele ZMP krytycznie ocenili projekt uznając, że nie jest rozwiązaniem systemowym, a jedynie korektą arytmetyczną.
System nie powinien zmieniać kolejności - gmina najbiedniejsza nie powinna po otrzymaniu subwencji wyrównawczej znaleźć się w środku stawki – podkreślał prezes ZMP Ryszard Grobelny.

Jak mówił prezydent Poznania ważne są reguły, które zastosowano w tym projekcie, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że projekt dotyczący gmin będzie zawierał podobne błędy. Jego zdaniem w tej regulacji powinno wziąć się pod uwagę te aspekty, które różnicują koszty funkcjonowania województw, a mianowicie: koszty przewozów pasażerskich i drogi. Powinno się ponadto domagać standaryzacji usług publicznych i zobiektywizowanych wskaźników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.