PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta partnerskie: Lwów, Kijów, Iwano-Frankiwsk będą zakazane?

  • MIW    10 lutego 2017 - 09:34
Miasta partnerskie: Lwów, Kijów, Iwano-Frankiwsk będą zakazane?
Stefan Bandera ma swoje pomniki w wielu ukraińskich miastach. Niektóre z nich mają umowy o partnerstwie z polskimi miastami. (fot. youtube.pl)

• Organizacje kresowian wystosowały pismo do prezydenta Andrzeja Dudy apelując o zakazanie władzom samorządowym podpisania umów partnerskich z miejscowościami zagranicznymi, w których „gloryfikuje się ludobójców narodu polskiego i zbrodniarzy wojennych".

• Doświadczenia ostatnich lat jasno pokazują, że nie wszyscy polscy samorządowcy są na tyle świadomi, wykształceni i uczciwi, by nie czynić rzeczy niegodnych, za jakie uważamy bratanie się z gloryfikatorami morderców naszych krewnych na Kresach Wschodnich – czytamy w liście do Andrzeja Dudy.
Za przykład miasta w którym „gloryfikuje się ludobójców narodu polskiego i zbrodniarzy wojennych” autorzy listu podają Kijów, gdzie – jak czytamy – „główne ulice noszą miana osób odpowiedzialnych za ludobójstwo ludności polskiej (Stepan Bandera, Roman Szuchewycz) i gdzie znajdują się pomniki tych zbrodniarzy”. Tymczasem miastami partnerskimi Kijowa są w Polsce Kraków i Warszawa. Oba mają też podpisaną umowę o partnerstwie ze Lwowem (podobnie jak i Lublin, Łódź, Oleszyce, Przemyśl, Rzeszów i Wrocław). Tam również Stefan Bandera ma swój pomnik i ulicę.

- Czy Radni Krakowa podpisaliby taką umowę, gdyby współczesna Rada Berlina wystawiła pomnik Hitlerowi a w centrum miasta byłby Adolf Hitler Platz? – pytają w swym piśmie Kresowiacy. I dodają:

- Szczególnie bolesne, gdy to samorządowcy z miast i powiatów zamieszkiwanych obecnie w większości przez Kresowian z powodu nieświadomości, niedostatków wiedzy historycznej, bywa z powodów czysto materialnych, podejmują decyzje o podpisywaniu umów partnerskich bez wcześniejszej weryfikacji ukraińskich partnerów. Wstyd przyznać, ale Zielona Góra (woj. lubuskie) i cały powiat nowosolski (miejsce ekspatriacji ludzi z tarnopolskiego czy lwowskiego) nie czują dyskomfortu ani nie wyrażają żądania od rzekomo „bratniego” Iwanofrankiwska (dawniej Stanisławów) zaprzestania jawnej gloryfikacji Bandery czy Szuchewycza, co odbywa się tam bez żadnego zażenowania.

Czytaj : Samorządy przygotowują się do dekomunizacji nazw ulic

Sygnatariusze pisma chcą, by wprowadzić nakaz weryfikacji miejscowości, z którą zamierza się podpisać umowę partnerską pod kątem „gloryfikacji ludobójców narodu polskiego”. W przypadku zaś, gdy taka umowa już została zawarta samorząd miałby zostać zobowiązany do jej wypowiedzenia.

Czytaj : Expo 2022 w Łodzi: Miasta partnerskie wspierają polską kandydaturę

Precedens już jest. Jesienią ubiegłego roku radni Nowej Sarzyny (woj. podkarpackie) zawiesili umowę z ukraińską miejscowością Dolina po tym, jak nadała ona tytuł Honorowego Obywatela Stefanowi Banderze. Radni uznali ten fakt za sprzeczny z zapisami umowy partnerskiej, a w szczególności preambuły stanowiącej m.in., że strony „zobowiązują się rozwijać wzajemne kontakty (..) na zasadach równości, wzajemnego zrozumienia i zaufania”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.