PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta w sądach wyszarpują pieniądze

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    12 kwietnia 2012 - 07:37
Miasta w sądach wyszarpują pieniądze

Samorządy mają problem z odzyskiwaniem milionów złotych ze źle rozliczonych dotacji.
Chodzi o dotacje pobrane niesłusznie przez organizacje i instytucje pożytku publicznego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gminy domagają się, by minister finansów przywrócił im upoważnienie do ściągania ich decyzją administracyjną, które zlikwidował w zeszłym roku. Teraz muszą o zwrot pieniędzy ubiegać się w sądzie, co sprawia, że egzekucja gminnych pieniędzy coraz mniej się opłaca.

Problem pojawia się, gdy dotacje zostały pobrane w nadmiernej wysokości lub wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem. Samorządy mają obowiązek takie środki odzyskać, by nie naruszyć ustawy o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.

Ale zdaniem lokalnych władz jest to prawie niemożliwe, bo znowelizowane przepisy ustawy o finansach publicznych dyskryminują samorządy i faworyzują administrację centralną.

Zwrotu 2 mln zł domaga się łącznie sześć największych miast wypłacających dotacje (Warszawa, Kraków, Katowice, Łódź, Toruń i Poznań) – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.