PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta wspierają mundurowych

  • www.esosnowiec.pl (Piotr Celej)    4 listopada 2011 - 11:01
Miasta wspierają mundurowych

Sosnowiecka policja remontuje komisariaty, dąbrowska opłaca dodatkowe patrole, a będzińska kupuje radiowozy. Zagłębiowskie miasta przeznaczają gminne pieniądze na rzecz komend miejskich.
Czy dodatkowe wsparcie przekłada się na zwiększony poziom bezpieczeństwa?

Choć plany na przyszły rok mówią o wzroście wydatków na policję o 5 proc., jej budżet od dawna jest mocno okrojony. Dlatego co pewien czas pojawiają się informacje o wykręcaniu co drugiej żarówki w komisariatach, przynoszeniu prywatnego papieru do drukarek czy... oszczędzaniu opon w radiowozach.

– Wystarczy zobaczyć, jak wyglądają nasze miejsca pracy – stwierdza nieoficjalnie sosnowiecki policjant. – Miejska komenda z zewnątrz nie wygląda źle, ale wewnątrz miejscami jest fatalnie i co gorsze, doskwiera nam brak perspektyw na generalny remont. Poszczególne komisariaty też powoli zmieniają oblicze, ale często lepiej aby petenci nie rozglądali się zbytnio po naszych pomieszczeniach: stolarka okienna do natychmiastowej wymiany, meble pamiętające poprzedni ustrój. Wstyd i tyle – dodaje.

Dlatego od lat pieniądze z miejskiego budżetu wspierają sosnowiecką policję w ramach Funduszu Wsparcia Policji. W zdecydowanej większości jest on przeznaczony na remonty pomieszczeń i budynków. – W bieżącym roku otrzymaliśmy 500 tys. zł z budżetu miasta Sosnowca. 450 tys. zł zostanie wydatkowane na dalsze prace remontowe w komisariacie III i IV oraz na doraźne naprawy infrastruktury – informuje st. asp. Hanna Michta, oficer prasowy KMP w Sosnowcu.

– Reszta zostanie przeznaczona na zakup sprzętu informatycznego. To ważne pozycje w naszym budżecie i cieszymy się, że co roku możemy liczyć na wsparcie miasta – dodaje Michta.

Z gminnych pieniędzy sosnowiecka policja nie finansuje dodatkowych etatów policyjnych. W Dąbrowie Górniczej jest inaczej. Radni zdecydowali się wspomóc funkcjonariuszy nie tylko w zakupie nowych radiowozów czy radarów, ale także opłacają 20 mundurowych: 18 dzielnicowych i 2 kierowników rewirów. – W tym roku przekazaliśmy na rzecz Funduszu niemal 1,4 mln zł. Sfinansowaliśmy także dodatkowe patrole wakacyjne na „Pogorii III” w okresie od czerwca do października br. – wyjaśnia Lidia Kolasa, kierownik Referatu Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Na pytanie, czy mieszkańcy odczuwają poprawę bezpieczeństwa w związku ze wsparciem z dąbrowskiego budżetu Kolasa odpowiada: – Według naszej oceny i składanych raportów rocznych przez komendanta ocena z realizowanych programów i zadań jest pozytywna. Co do oceny dąbrowian, należałoby przeprowadzić badania ankietowe, na reprezentatywnej grupie mieszkańców, aczkolwiek naszym zdaniem widać wymierne wyniki poprawy bezpieczeństwa w mieście.

Będzin, podobnie jak Dąbrowa, podzielił wsparcie na remonty oraz na zakup sprzętu. – W sumie będzińska policja otrzymała od nas 70 tys. zł – mówi Agnieszka Siemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie. – Wsparcie finansowe ma bezpośredni wpływ na gotowość policji do wykonywania czynności służbowych dotyczących bezpieczeństwa w mieście. 45 tys. zł zostało przeznaczonych na zakup radiowozu, a 25 tys. zł na remont garaży.

Miejsca postoju pojazdów służbowych gwarantują, że w czasie nadchodzącej zimy samochody będą mogły być uruchamiane bez zakłóceń, a dodatkowe auto w dyspozycji będzie oznaczało poprawę skuteczności i operatywności.

Rzeczniczka dodaje, że statystyki policyjne powinny w najbliższym czasie pokazać wymierne efekty zakupionego sprzętu: – W pewnym sensie są to nowości rynkowe, wykorzystujące zaawansowaną technologię. Pozwalają na wszechstronne zastosowanie, pracę w trudnych warunkach drogowych na dużą skalę, bez narażania policjantów na zagrożenia uczestników ruchu drogowego. Dofinansowaliśmy także zakup urządzenia do kontroli prędkości ISKRA za kwotę niemal 10 tys. zł oraz bezkontaktowy wskaźnik obecności lub nieobecności alkoholu. Obecnie przygotowywane są dokumenty przekazania tych urządzeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.