PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto chce dalej walczyć z bałaganem reklamowym

  • PAP    12 czerwca 2014 - 06:59
Miasto chce dalej walczyć z bałaganem reklamowym

Po sukcesie, jaki przyniosło utworzenie Parku Kulturowego "Stare Miasto" władze Krakowa chcą podobnymi regulacjami objąć Stare Podgórze z Krzemionkami oraz część Nowej Huty.
"Te obszary miasta są bardzo interesujące pod względem architektonicznym i ważne historycznie. Park Kulturowy jako forma prawa miejscowego daje możliwość ochrony tych walorów i skutecznej walki o wizerunek estetyczny tych miejsc" - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Stanisław Dziedzic, który w środę prezentował zamiary władz miasta radnym.

Szczegółowe granice terenów, które będą objęte ochroną w formie parku kulturowego zostaną ustalone po konsultacjach z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Radni byli zgodni, że utworzenie Parku Kulturowego w Nowej Hucie i Starym Podgórzu jest potrzebne i zgodzili się na rozpoczęcie prac nad regulacjami prawnymi.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (PO) mówił, że przepisy o parku kulturowym wprowadzają wiele ograniczeń dla właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców i inwestorów, ale też dają szanse. "Estetyka ma swoją wartość i wydaje mi się, że większość przedsiębiorców, którzy działają w centrum miasta chwali sobie, że tak to wygląda. Dobry duch Parku Kulturowego ze Starego Miasta warto przenieść do Podgórza i Nowej Huty" - powiedział Kośmider.

Czytaj też:  Zdyscyplinowane szyldy i reklamy

"Ulica Kalwaryjska w Podgórzu ma ogromny potencjał handlowy, ale od kilku lat się tam nie zatrzymuję, jest tam taki bałagan reklamowy, że trudno cokolwiek znaleźć. Zarówno Nowa Huta jak i Podgórze nie są zamożne, a handel i działalność gospodarcza nie przynosi tam ogromnych zysków, dlatego pracując nad projektami uchwał musimy przeprowadzić odpowiednią akcję informacyjną pokazującą mieszkańcom, jakie będą obciążenia i jakie korzyści" - mówiła radna klubu Przyjazny Kraków Anna Mroczek.

"Chcemy, aby Nowa Huta była atrakcją turystyczną, żeby do tego doprowadzić trzeba jej przywrócić dawną świetność i powstrzymać degradację. Po doświadczeniach z Parkiem Kulturowym Stare Miasto mamy szansę uchwalić prawo w jeszcze lepszej formie" - uważa radny PO Jerzy Woźniakiewicz. Wojciech Wojtowicz (PO) przestrzegał, że nie należy przenosić automatycznie zapisów dotyczących obszaru Starego Miasta do innych dzielnic.

Uchwały dotyczące Parku Kulturowego - Nowa Huta i Park Kulturowy Stare Podgórze z Krzemionkami - jak powiedział dyrektor Dziedzic - powinny powstać w ciągu 1 - 1,5 roku.

"Sukces Parku Kulturowego Stare Miasto polega na tym, że z fasad zabytkowych kamienic znikły szpecące reklamy i szyldy, a handel uliczny zniknął z chodników, został przesunięty w głąb bram. Mieszkańcy innych dzielnic oczekują, wprowadzenia tam podobnych rozwiązań, bo jest to skuteczne narzędzie walki o ochronę krajobrazu. Na nas wzorują się także inne miasta jak choćby Wrocław" - powiedział wicedyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Filip Szatanik.

Przepisy dotyczące Parku Kulturowego obowiązujące już na Starym Mieście regulują m.in. takie sprawy jak: wygląd tablic i szyldów, które nie mogą mieć jaskrawej kolorystyki, wygląd i kolorystkę elewacji frontowych kamienic oraz wygląd i usytuowanie kiosków, stoisk handlowych i ogródków kawiarnianych.

Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto została podjęta przez krakowskich radnych 7 grudnia 2011 r., a zaczęła obowiązywać od czerwca 2012 r. Doprowadziła ona do znaczącego zmniejszenia liczby szpecących reklam i szyldów na reprezentacyjnych ulicach Starego Miasta. Np. na kamienicach przy ul. Floriańskiej pod koniec 2011 r. były zamontowane 342 różnego typu elementy, z czego legalnych było tylko 86 (25 proc.). W 2013 r. liczba ta zmalała do 216, z czego 128 elementów (59,2 proc.) było zgodne z przepisami. W Rynku Głównym w 2011 r. były 372 szyldy i informacje wizualne, z czego zaledwie 82 czyli 22 proc. było legalnych, w 2013 r. ich liczba spadła do 232, a legalnych było aż 157 (67.7 proc.)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: