PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto Jest Nasze: Rząd PiS wspiera deweloperów przeciw mieszkańcom Warszawy

  • bad    16 marca 2018 - 19:38
Miasto Jest Nasze: Rząd PiS wspiera deweloperów przeciw mieszkańcom Warszawy
W opinii Miasto jest Nasze specustawa mieszkaniowa de facto zawiesi proces planowania miejskiego. Fot. pixabay

Miasto Jest Nasze informuje, że rząd przedstawił do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej, w której chce de facto zawiesić proces projektowania miasta. Zdaniem stowarzyszenie wprowadzenie zmian grozi chaosem w planowaniu przestrzennym.
W opinii stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, polskie miasta są chaotycznie zabudowywane. W wielu przypadkach brak Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Metropolie płacą za budowę infrastruktury do nowo powstałych osiedli, za które zyski zgarniają deweloperzy.

Czytaj też: Branża wypracuje standardy, które pomogą uporządkować zarządzanie deszczówką

- Niestety, za chwilę może się okazać, że dzikiego rozwoju miasta nie da się zatrzymać planami miejscowymi. Dlaczego? Ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwość przedstawił do konsultacji projekt specustawy mieszkaniowej, w której chce de facto zawiesić proces planowania miejskiego. W ustawie znalazł się zapis zgodnie z którym inwestycje mieszkaniowe będą wyjęte spod wymogów ustawy o planowaniu przestrzennym. Ofiarami tego aktu prawnego staną się wszyscy mieszkańcy Warszawy i innych miast - alarmuje Miasto Jest Nasze.

Czytaj też: Samorządowcy chcą wprowadzić regulator cen w RIPOK-ach

Stowarzyszenie podkreśla, że w praktyce oznacza to chaos w przestrzeni miejskiej. Skorzystają na tym jedynie deweloperzy, stracą wszyscy.

- Widzieliśmy już różne akty prawne pisane pod interesy deweloperów, ale czegoś takiego jeszcze nie. Ta ustawa wyjmuje firmy deweloperskie spod prawa o planowaniu miejscowym. Co to oznacza? Że można będzie budować osiedla mieszkaniowe bez oglądania się na zieleń, usługi, funkcje społeczne jak szkoły czy przedszkola - mówi Jan Mencwel prezes Miasto jest Nasze. - Co gorsza, te przepisy likwidują też nadzór nad wycinkami zieleni. To kolejne #LexSzyszko, tylko lepiej zakamuflowane - dodaje.

- Na działanie zostało 14 dni, bo tyle czasu dał rząd na konsultacje społeczne. Nie ma czasu do stracenia. Apelujemy do wszystkich o zabranie stanowczego głosu przeciw tej katastrofalnej ustawie - pisze Miasto jest Nasze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.