PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto zapłaci za chipowanie psów

  • RadomNews.pl    31 maja 2013 - 09:40
Miasto zapłaci za chipowanie psów

Urząd Miejski w Radomiu zakupił czipy dla tysiąca czworonogów. Czipy znajdują się w wybranych gabinetach weterynaryjnych.Można oznakować swojego psa bezpłatnie i co ważne, bezboleśnie. Pupila z czipem łatwiej znaleźć, kiedy się zgubi.
Czip jest niewielkich rozmiarów. Przypomina ziarenko ryżu. Nie wchodzi w żadne reakcje z ciałem psa, nie jest dla niego szkodliwy. Czip posiada układ scalony i antenę oraz kod, który służy do identyfikacji zwierzęcia.

Zabieg wszczepiania czipa wykonuje się u weterynarza, który umieszcza czip pod skórą psa z lewej strony szyi. Trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości i książeczkę szczepień psa. Właściciel musi również wypełnić wniosek o rejestrację psa, który z lecznicy trafia do Urzędu Miejskiego. Tam też będzie stworzona baza ewidencyjna. Czip jest wymagany w krajach UE, więc jeśli chcemy wyjechać na wakacje za granicę z psem, musi on być oznakowany.

Po elektronicznym oznakowaniu zwierzę zostaje wpisane do Międzynarodowej Bazy Danych "SAFE-ANIMAL". Właściciel otrzymuje potwierdzenie w postaci identyfikatora i naklejek z kodem kreskowym.

W ubiegłym roku za czipowanie czworonoga właściciel musiał zapłacić od 15 do 20 zł. W tym roku dla tysiąca psów zabieg jest bezpłatny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.