PARTNER PORTALU
  • BGK

Michał Olszewski: Powiększenie Warszawy tylko jeśli mieszkańcy się zgodzą

  • PAP/AT    10 lutego 2017 - 07:40
Michał Olszewski: Powiększenie Warszawy tylko jeśli mieszkańcy się zgodzą
Powiększenie Warszawy o dalsze gminy nie jest receptą na rozwój - uważa wiceprezydent Warszawy (fot.pixabay.com)

• Rozszerzenie stolicy o dalsze gminy nie jest receptą na rozwój, gdyż Warszawie nie doda to dużych rezerw, zwiększy zaś koszty utrzymania miasta - wyjaśnił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na spotkaniu poświęconym referendum ws. zmian ustroju i granic miasta.
• Jeśli mieszkańcy wyrażą taką wolę, prawo pozwala na powiększenie stolicy - dodał.
• Samo głosowanie nie będzie jednak wiążące, wyrazi jedynie opinię warszawiaków.
Uchwałę o organizacji referendum gminnego Rada Warszawy przyjęła w poniedziałek. Głosowanie wyznaczono na 26 marca.

Mieszkańcy Warszawy podczas spotkania z przedstawicielami ratusza w Teatrze Powszechnym pytali m.in., jaka musi być minimalna frekwencja w referendum, aby było ono ważne, czy jest ono wiążące dla władz i czy możliwe jest powiększenie Warszawy, gdy tego zechcą.

"W przepisach jest jasno zawarta informacja, że w przypadku, kiedy mieszkańcy wyrażą swoją wolę, wówczas jest tryb ustawy o samorządzie lokalnym czy samorządzie powiatowym, który zakłada rozszerzenie granic miasta. Jak najbardziej jest to możliwe" - powiedział Michał Olszewski.

Wiceprezydent mówił, że rozszerzenie stolicy o dalsze gminy nie jest receptą na rozwój, gdyż Warszawie nie doda to dużych rezerw, zwiększy zaś koszty utrzymania miasta.

Sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat wyjaśnił, że referendum nie będzie wiążące, wyrazi tylko opinię mieszkańców. Aby było ważne, uczestniczyć w nim musi 30 proc. głosujących, czyli 420 tys. osób - poinformował.

Czytaj też: Samorządy oburzone ekspresową ścieżką prac nad projektem ws. metropolii

"Tylko pamiętajcie państwo, że (...) to jest referendum, które przedstawia opinię. Bo w innych przypadkach referendum się organizuje w taki sposób, że jest poddawany pod referendum dany problem i decyzja mieszkańców jest wiążąca dla tego organu, który referendum organizuje. Natomiast ten przypadek, który zastosowała Rada Miasta, to jest (...) referendum, które przedstawia opinię mieszkańców czy wspólnoty lokalnej" - powiedział Wojdat.

Wiceprezydent Olszewski przekazał też, że uchwały o zorganizowaniu referendum podjęto lub rozważa się w Podkowie Leśnej, Legionowie i innych położonych w sąsiedztwie Warszawy gminach.

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta uchwałą pytanie w referendum ma brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem umieszczone będą dwie odpowiedzi: "TAK"/ "NIE".

Teraz uchwała Rady Warszawy ws. referendum czeka na opinię wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS). Wojewoda może nie zgłosić zastrzeżeń do uchwały albo stwierdzić jej nieważność. W tym drugim przypadku miasto może odwołać się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Referendum jest związane ze złożonym w Sejmie przez posłów PiS projektem ustawy o metropolii warszawskiej, przewidującym m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt ustawy krytykują władze Warszawy oraz część samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.